Minden évben visszatérő téma a nyári és téli időszámítás összehasonlítása: pozitívumok és negatívumok csatája az óraátállítás, ami szinte mindig okoz némi fennakadást – ha máshol nem is, akkor a tömegközlekedésben. Legtöbben csak élvezik, hogy egy órával többet alhatnak a téli időszámítás kezdetekor, viszont több kutatás is kimutatta, hogy a biológiai óránk ilyen gyakori átállítása igenis következményekkel jár, nem beszélve a tömegközlekedés átrendeződéséről.
A téli és nyári időszámítás előnyeiről és hátrányairól szinte a bevezetése óta zajlanak a viták, és hiába volt már az Európai Bizottság részéről 2018-ban javaslat az óraátállítás nélküli életre, az átállítást egyelőre továbbra is alkalmazni kell az Európai Unióban. Érdekesség, hogy Ukrajna pont idén nyáron törölte el a nyári időszámítást. Ez azt jelenti, hogy 2024. október 27-én az ukránok utoljára állítják vissza az óráikat egy órával, és jövő tavasszal már nem térnek át a nyári időszámításra.
A biológiai óra évente kétszeri megborítása számos hátránnyal jár, egyes feltételezések szerint a közúti balesetek száma is nő az átállás utáni időszakban.
Az óraátállítás pozitív hozadékainak még a léte is vitatott, negatív következményeiről rengeteg bizonyíték létezik. A belső, biológiai óra átállása sokaknak nem megy egyik napról a másikra, az óraátállítás hatásait így vannak, akik hetekig viselik, felborul az alvási ciklusuk, este nem tudnak elaludni.
Magyarországon több felmérés is azt bizonyítja, hogy a lakosság közel kétharmada a nyári időszámítás mellett teszi le a voksát, mert ebben az esetben tovább lenne világos a téli hónapokban – ez az arány egyébként illeszkedik az európai kutatásokhoz is. Ugyanakkor a negatív hatások főként a nyári időszámítás miatt jelentkeznek, amikor elvesztünk egy órát az éjszakából.
Az óraátállítás Budapesten csak néhány éjszakai járat közlekedését, menetrendjét érinti. A BKK közleménye szerint a fővárosban
a jellemzően óránként, félóránként vagy még sűrűbben közlekedő éjszakai járatok a téli és a nyári időszámítás szerint is járnak hajnali 2 és 3 óra között,
így az óraigazítás a 6-os villamos és az éjszakai autóbuszok túlnyomó többségének közlekedésére sem lesz hatással. A társaság ismertetése szerint néhány éjszakai járat csak a nyári időszámítás szerint indul el a végállomásokról, vagy csak a téli időszámítás szerint közlekedik 2 és 3 óra között. A részletekről a BKK weboldalán tájékozódhatnak a fővárosban közlekedők.
A MÁV szerint az óraigazítás néhány belföldi és nemzetközi vonatot érint: a Volánbusznál az óraátállítás miatt néhány busz közlekedése módosul Érd és Kiskunhalas térségében. A MÁV-HÉV járatait az óraigazítás nem érinti. A MÁV közleménye szerint többek között a következő vonalakon lesz változás:
A felsorolt három vonal nem a teljes lista, arról a MÁV óraátállításról szóló oldalán lehet tájékozódni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.