Ez azzal is összefügghet, hogy a Gazprom, Nyugat-Európa legnagyobb külföldi gázellátója a 2021. október 1-jén kezdődő szállítási évre nem kötött le kapacitásokat a lengyel és az ukrán eladók esetében a GSA Platform és a Regional Booking Platform (RBP) nevű, gázszállítási kapacitásokat aukción értékesítő cégeknél. Más, derűlátóbb felfogásban készített jelentések szerint csak a rövid távú, havi lekötésre vonatkozott az oroszországi gázóriás távolmaradása. Mindennek a hatására – jegyzi meg a Lenta.ru – az európai szállításra szánt földgáz spot ára július elején ezer köbméterenként 410 dollár fölé szökött – ez csaknem a kétszerese a korábbinak.
Ami Ukrajnát illeti, 2024-ig gáztranzitszállítási egyezmény van érvényben Oroszországgal, azaz a Gazprom akkor is fizeti a tranzitdíjat a szerződésben meghatározott mennyiségű gáz után, ha a szerződöttnél kevesebbet vagy akár egyetlen köbmétert sem továbbít a vezetéken. A helyzet képlékeny – pillanatnyilag a Gazprom-szállítások a kontraktus szerintinek csak egy töredékét teszik ki. Vagyis a különbséget a mamutcég a szerződés alapján kifizeti az ukránoknak – és ezt Moszkvában nem is akarják elkerülni a Figyelő szerint.
Ki jár jól?
Látszólag az ukránok. Ám a RIA Novosztyi július 6-i cikke egy nagyobb szabású, európai léptékű terv keretébe helyezi az ukrán elemet, és a Kijevnek teljesítendő összeget „járulékos veszteségnek” tekinti. A technikai leállásokkal, az ukrán tranzit lecsökkentésével Nyugat-Európában gázhiányt idéz elő az oroszországi szállító, amellyel felhajtja az árakat.
A Kremlhez közel álló moszkvai forrás szerint a Gazprom már a 180 dollár/ezer köbméteres árnál is a pénzénél van.
Ha az ellenérték nagyobb ennél, extraprofitra számíthat. Mint jeleztük, a nyugat-európai piaci ár jelenleg ennek a küszöbértéknek több mint a duplája, azaz amit a Gazprom elveszt a kijevi vámon, azt bőségesen behozza ezen a réven. És még támogatja is a hivatalos moszkvai politikát, amely Nyugat-Európát taktikázással, akár trükközéssel, zsarolással hosszú távú energiaipari együttműködésre akarja rászorítani.
Az EU-t megzavarták az Oroszországból érkező jelzések. Egyes elemzők a mind határozottabban Moszkva-ellenes álláspontra helyezkedő Brüsszelnek szóló figyelmeztetésként is értékelik a folyamatot.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.