BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olcsóbb lett a földgáz Európában

Csütörtök délután két órakor megawattóraként 101,3 euróba, azaz ezer köbméterenként 1214 dollárba került a földgáz.

Erős kilengések közepette tovább csökkent a földgáz tőzsdei ára csütörtökön Európában, ami annak köszönhető, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök felajánlotta, készek növelni a szállítást a gázpiacok stabilizálásának érdekében.

Fotó: Rosta Tibor / MTI

A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF novemberi határidős jegyzésében csütörtök délután két órakor megawattóraként 101,3 euróba, azaz ezer köbméterenként 1214 dollárba került a földgáz.

Kora reggel még 114,5 eurón is állt a jegyzés, ám délelőtt fél tízre gyorsan lecsúszott 81,8 euróig (980 dollárig), innen emelkedésnek indultak az árak, és dél óta 100 euró fölött, a 100 és 110 euró közötti sávban mozognak.   Szerdán teljes egészében eluralkodott a káosz és a pánik a TTF-en, délre pedig soha nem látott szintig — megawattóraként 161,5 euróra, azaz ezer köbméterenként 1936 dollárra — emelkedett az ár, majd lefordult és meredek csökkenő pályára állt. 

 

Január elején még 17,9 euróba került a földgáz megawattóraként a holland TTF-n, június elején 26,5 euróba, augusztus elején 41,8 euróba, szeptember elején 50,4 euróba, október első napján pedig már 93,6 euróba.

A lassú, de kitartó emelkedés üteme szeptemberben vált drasztikussá, októberben pedig szinte hihetetlen mértéket öltött, és napról napra korábban elképzelhetetlen szintekre jutott el a földgáz ára.


A piacokat szerdán megnyugtatta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egy online energetikai tanácskozáson kijelentette, a Gazprom orosz gázipari vállalat sohasem utasította el, hogy növelje az Európába irányuló gázszállításokat, ha erre vonatkozó kérés érkezett hozzá.

 

Oroszország mindig is megbízható gázszállítója volt és marad fogyasztóinak a világ minden táján, Ázsiában és Európában egyaránt. Mindig is maradéktalanul teljesítette minden kötelezettségét. Mindig — és ezt szeretném hangsúlyozni

— fogalmazott az orosz elnök.

 

Jó ideje folyamatosan drágul minden energiahordozó — a szén, az olaj, a gáz és az áram —, miközben az enyhe széljárást és hűvösebb időjárást ígérő előrejelzések növelik a keresletet a szűkös kínálati feltételek közepette. Elemzők szerint emellett az okok között klímavédelmi intézkedéseket, például a szén-dioxid-kibocsátási kvóták egyre növekvő árát, valamint piaci spekulációkat is keresni kell.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.