1998 nyarán a japán jen a hét évvel korábbi válságba tapasztalthoz közeli szintre zuhant ismét a dollárral szemben. Akkor egy fiatal pénzügyminisztériumi tisztviselő, Haruhiko Kuroda figyelmeztetett, hogy ilyen léptékű árfolyamzuhanás már káros a japán gazdaság számára.
Csaknem 25 évvel később Kuroda a Bank of Japan (BoJ) kormányzójaként hasonló dilemmával szembesül. A japán deviza 24 éves mélyponton, 135-137 jen körül forog a zöldhasúval szemben. „A jen gyors leértékelődése nem kívánatos” – mondta Kuroda még júniusban, miután egyeztetett Kisida Fumio miniszterelnökkel. Furcsa szavak voltak ezek Kuroda szájából, hiszen az elmúlt években azt szokhattuk meg, hogy a BoJ folyamatosan gyengíti a jent, ezzel próbálva élénkíteni a gazdasági növekedést. A japán gazdaságpolitikában heves viták zajlanak a jelenlegi helyzetről. Az ultralaza monetáris politika szemben áll a magas globális inflációval. Ahogy nő a kamatkülönbözet a jen és a dollár között, úgy gyengül a japán deviza árfolyama. Elemzők szerint a japán gazdaság válaszút előtt áll. Ha a BoJ ragaszkodik korábbi álláspontjához, és az amerikai jegybank, a Federal Reserve tovább szigorítja monetáris politikáját – aminek igen nagy a valószínűsége –, tovább zuhanhat a jen. Ha viszont a japánok fordítanak a gazdaságpolitikájukon, és-vagy a Fed a recessziótól tartva szintén visszafogja a szigorát, akkor látványos erősödésnek indulhat a jen.
A Nomura értékelése szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy stagflációs időszakban, lassú gazdasági növekedés, de magas infláció idején, a jen hajlamos felértékelődni a dollárral szemben. Recesszió idején viszont inkább gyengül a kurzus. Japán ugyanúgy elszenvedi a világgazdasági sokkokat, mint a globális gazdaság többi része: drága az olaj, emelkednek a nyers- és alapanyag árak. Ugyanakkor míg az USA-ban 8 százalék körüli az infláció, a japán fogyasztói árak emelkedése májusban 2,5 százalék volt, némiképp meghaladva a BoJ 2 százalékos célját. Ennek hátterében a bérkülönbségek vannak. A pandémiát követő időszakban az USA-ban és Európában a munkaerőhiány és a dráguló alapanyagok, energiahordozók miatt megugrottak a bérek. Japánban ez nem következett be. Kuroda egy közelmúltban tartott konferencián közölte, hogy az 1998 és 2013 közötti, szinte folyamatos defláció leszoktatta a vállalatokat a béremelésekről - így magasabb nyereséget is értek el.
A BoJ kormányzójának mandátumából 9 hónap van még hátra, ez idő alatt nagyon kényes egyensúlyozásra kényszerül. Egyfelől vigyáznia kell, nehogy túlságosan begyengüljön a jen és erősödjön az inflációs nyomás. A másik oldalon viszont figyelnie kell arra, hogy megmaradjon a lakosság költekezési hajlandósága. Az elöregedő japán társadalomban ez évtizedes probléma - valahogy fenn kéne tartani a 2 százalék körüli inflációt. Furcsa a helyzet, hiszen a japánok az elmúlt évtizedekben elszoktak a fogyasztói árak emelkedésétől. Kuroda még nyilvános bocsánatkérésre is kényszerült, mert egy nyilatkozatában megemlítette, hogy a lakosság egyre toleránsabb a fogyasztói árak emelkedésével kapcsolatban. A defláció három évtizede alatt a társadalom elszokott az inflációtól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.