Lényeges áremelkedés tapasztalható Nyugat-Ukrajna főbb városaiban: Ungvár, Lemberg, Ivano-Frankivszk, Luck, Hmelnickij és Csernyivci ugyanis nagyszámú belső menekültet fogadott be.
Lembergben (Lvivben) és térségében az átlagos négyzetméterár 2022 márciusában 26 200 hrivnya (285 ezer forint) volt, augusztusban ugyanez már közel 400 ezer forintnyira duzzadt. Árcsökkenés azóta sem történt. Hasonló a helyzet a kárpátaljai megyeszékhelyen, Ungváron, a korábbi 295 ezer helyett 433 ezer forintnyi összeget is elkérnek egy négyzetméter lakótérért.
„Sámottevően emelkedtek az árak. A drágulás Bukovel, Jablunicja, Tatariv és Poljanicja környékén észlelhető leginkább” – fejtette ki Szerhij Szlivka, az ukrán ingatlanszakértők szövetségének tagja. Ukrajna nyugati térségében március–áprilisban számos építkezés leállt. Ám mivel beözönlöttek a fizetőképes belső menekültek,
néhány fejlesztő szinte azonnal folytatta a munkálatokat, az árakat pedig szolidaritásból a háború előtti szinten tartották.
A szakértő szerint azonban nem lehetett figyelmen kívül hagyni a dollár árfolyamának növekedését, így hamar beköszöntött az áremelés időszaka.
Vitalij Orobec ingatlanügynök szerint a háború miatt Ivano-Frankivszk megyében is emelkedtek az árak. Szerinte
napjainkban még nagyobb a lakásigény, mint a háború előtt volt, ennek megfelelően – a hideg időszak beköszöntével – fokozatosan növekszik a vásárlók aktivitása.
Orobec kifejtette, a lakásárak az elsődleges piacon négyzetméterenként 650 dollár körül mozognak, a háború előtt ez 500 dollár volt, tehát 25 százalékos emelkedésről beszélhetünk.
Az ingatlanos szerint a másodpiaci árak 15-20 százalékkal nőttek, a vásárlók azokat a lakásokat részesítik előnyben, ahová azonnal be lehet költözni. Felmérések szerint az új épületek iránt érdeklődők 20-28 százaléka kijevi. A fővárosiak leginkább Vinnica (29 százalék), Kárpátalja (28 százalék) és Cserkaszi (28 százalék) megyében kezdenének új életet. A vásárlók átlagéletkora 25-40 év, legtöbbjük középosztálybeli vagy ingatlanbefektető. Az utóbbiak többsége elvesztette a lehetőséget a saját környékén történő befektetésre, vagy diverzifikálja a kockázatait. Az ukrán kormány által a belső menekülteknek ígért lakásprogram egyelőre nem valósult meg, így sokan – anyagi fedezet híján – a lakásbérlés mellett döntöttek. Igaz, ez sem olcsó mulatság.
Ingatlanszakértők szerint az infláció és a dollár árfolyamának növekedése, az építőanyag drágulása, a logisztika és az energiaellátási problémák csak rátesznek egy lapáttal az árak emelkedésére. További veszélyeket rejt az is, hogy minden ötödik lakásvásárló abbahagyta a részletfizetést. Ettől függetlenül a szakértők a háború utáni időszakban az ingatlankereslet további fellendülésére számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.