A S&P GSCI index, amely 24 nyersanyagot tömörít, idén februárban 3,8 százalékkal emelkedett, és a növekedés már a hatodik egymást követő hónap óta tart. Ugyanakkor az MSCI globális index, amely 45 ország vezető részvényeit méri, 3 százalékos hozamot mutatott. Eközben a vállalati és államkötvények kurzusa 0,13 százalékkal nőtt február 25-ig, a Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Indexe szerint.
A Bloomberg szerint jól látható, hogy az árupiac volt a nyerő eddig az évben. Utoljára 2008 júniusában győzte le az árupiac az értékpapírokat, a kötvényeket és a dollárt is, ilyen hosszú emelkedő trendet pedig 2004 óta nem mértek.
Ennek egyik oka, hogy a globális növekedés gyorsulása szeptember óta felnyomta a nyersanyagok árait, és az áremelkedés felgyorsult, amikor a felkelések megdöntötték Egyiptom és Tunézia vezetőit és megingatták Kadhafi líbiai elnök uralmát. Eközben a feltörekvő gazdaságokban a központi bankok emelik a kamatlábakat és szigorítják a tartalékképzést a bankoknál, az infláció letörése érdekében.
"A nyersanyagáraknak ez az emelkedése megdöbbentő"- hangoztatta Kevin Rendino, a New York-i székhelyű BlackRock Inc. monetáris menedzsere, ami 3,45 ezer milliárd dollárt felügyel. A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy az olaj piacán tényleges kereslet mutatkozik Az olaj ára 2008 szeptembere óta nem látott csúcsra kúszott fel februárban, és az elemzők szerint a trend folytatódhat, ha a líbiai helyzet nem rendeződik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.