A CIB Banknál is hasonló a helyzet, az ügyfelek, ha svájci frankból és euróból is hirdetnek betéti akciót, húsz esetből 19-szer az euróbetétet választják. Az UniCreditnél és a Budapest Banknál is marginális a kereslet, az MKB-nál viszont arról számoltak be, hogy az év eleje óta mintegy 5 százalékkal nőtt a frankalapú betétállomány.
Komoly nyereséget ezeken a betéteken persze csak akkor érhet el az ügyfél, ha a frank erősödik a forinthoz képest, a kamatok ugyanis meglehetősen alacsonyak.
A CIB-nél a legmagasabb, 2,5 százalékos kamat 12 hónapos lekötés esetén érhető el, az MKB csúcskamata 2 százalékos, és szintén egyéves betétre jár, de vannak olyan hitelintézetek, amelyek csak néhány tized százalékot hajlandók fizetni a náluk parkoltatott svájcifrank-lekötésekre. Ez egyébként nem meglepő, hiszen a svájci alapkamat is rendkívül alacsony, az alpesi ország központi bankja a három hónapos bankközi kamatláb (LIBOR) célsávját 0–0,75 százalékban határozta meg. Ehhez képest a 2 százalék fölötti betéti ajánlatok gálánsnak nevezhetők.
Az euróbetéteknél már nagyobb a választék és az állomány is, a bankok is folyamatosan hirdetik az akcióikat. Aki az elmúlt hetek viszonylag kedvező euró/ forint árfolyamát kihasználva előre megvásárolta a nyaralásra szánt valutát, több helyen is találhat néhány hónapos lekötési ajánlatot. A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikái szerint áprilisban átlagosan 1,92 százalékos kamatot adtak a bankok a lekötött euróbetétekre, a jelenlegi akciós ajánlatok ennél jobbak, 3 százalék körül fizetnek az ügyfélnek. A Raiffeisen új betétekre, a CIB szintén új és internetes lekötésekre, az OTP pedig olyan ügyfeleknek ad ennél néhány tized százalékponttal magasabb kamatot, akik egyéb szolgáltatásokat is igénybe vesznek a banknál.
Az egyik legmagasabb kamat – amelyet külön feltételek nélkül meg lehet kapni – az UniCredité, amely az ötéves lekötésre évi 4 százalékot fizet. Ez azonban, ha időközben emelkedik az eurózónában az alapkamat, és ezt a betétkamatok is követik, nem biztos, hogy a legjobb választás az ügyfél számára. Ennél is nagyobb, akár 4,5 százalékos betéti kamat is elérhető a K&H-nál, ha valamilyen más befektetéssel kombinált konstrukcióban köti le az ügyfél az euróit.
Akinek az akciós betét futamideje túl hosszú, mert a nyaralás már nagyon közel van, annak az akciós betéteknél talán valamivel szerényebb hozamot fizető, ám jóval likvidebb eurós pénzpiaci alapok ajánlhatók. A nagyobb hazai pénzügyi csoportok mindegyikénél van ilyen konstrukció, amelybe akár már néhány napra is el lehet helyezni a valutát némi hozam reményében. Ezek az alapok az elmúlt egy évben 0–3,2 százalékos kamatot értek el, a legjobban a Budapest Alapkezelő konstrukciója teljesített.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.