BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Komoly optimizmus tört ki a piacokon

Komoly optimizmus tört ki a piacokon azután, hogy egyrészt az USA és Oroszország megegyezett Szíria ügyében, másrészt Summers visszalépett a Fed elnökjelöltségtől. Így kissé tovább fennmaradhat a mennyiségi lazítás, vagy lassabban kerülhet sor annak visszavételére. Ennek pedig most nagyon örülnek a piacok, írják az Erste elemzői.

Ázsiában is jelentős emelkedést láthattunk, míg a DAX új csúcson nyitott, és a határidős árak alapján az USA is hajszálnyira lehet a csúcsértéktől nyitásban a jelenlegi állás szerint. Vagyis már ma megjöhet a várva-várt kitörés, legalább Németországban. A technikai alakzatból pedig a 9 500 pont körüli célár adódik, amelyet cirka fél év alatt kellene az indexnek elérnie. Persze ehhez sikeres kitörést kell produkálni, és meg is kell erősíteni az elkövetkező napokban.

A BUX pénteken sikeresen törte át a 20 és a 30 napos mozgóátlagot, és ma megcélozhatja a 18.591 pontnál levő 200 napos mozgóátlagot, amely csak limitált emelkedést sugall a BUX esetében a mai napra.

USA:

- Mérsékelt emelkedéssel zárták a pénteki kereskedést a vezető tengerentúli indexek (Dow 0,49 százalék, Nasdaq 0,16 százalék, S&P500).
- A legfrissebb hírek szerint Lawrence Summers azt kérte az amerikai elnöktől, hogy vegye ki a nevét a Fed elnöki posztjára esélyesek sorából. A második legesélyesebb jelölt, Janet Yellen kerülhet így a Fed élére jövőre.
- Oroszország és USA megegyezett a hétvégén, hogy nem lesz katonai beavatkozás, amennyiben Szíria 2014 közepéig elpusztítja az összes vegyi fegyverét.
- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének szeptemberi előzetes értéke a várt 82 pont helyett 76,8 pont lett. Ilyen alacsony értékre április óta nem volt példa.
- A Jefferies vételre minősítette fel az Intel részvényeit, a célárfolyamot pedig 27 dollárról 30 dollárra emelte. A Dow Jones kosárban az Intel teljesített a legjobban, 3,5 százalékos pluszban zárta a kereskedést.
- Egy fontosabb makroadatot közölnek ma, a New-Yorki feldolgozóipari index szeptemberi előzetes értékét.

Európa:

- A nyugat-európai börzék oldalaztak pénteken, majd zárás előtt elindultak felfelé (FTSE100 -0,08 százalék, DAX 0,18 százalék, CAC40 0,2 százalék).

Olaj, arany:

- A WTI ma reggel 107,5 dolláron forgott, a pénteki 108 dollárnál magasabb záróár alatt. Az olajra negatívan hatott az a szíriai terv, mely szerint az amerikai erők gyűjtenék össze az ország vegyi fegyvereit. Ez csökkenti egy azonnali beavatkozás esélyét. A piac továbbra is spekulál, hogy mikor kezdődik a Fed kötvényvásárlási programjának szűkítése, ami általánosságban csökkentené a likviditást, és lefelé nyomná az olaj és az arany árat. Az arany 1.325 dollár körül mozgott ma reggel. Egyre több vezető brókeriroda adott ki negatív várakozást, ami szintén kedvezőtlenül hatott az árfolyamra. Egyesek már 1.000 dollár alatti év végi aranyárat várnak.

Devizák:

- Mind a forint, mind pedig a dollár jelentős árfolyam elmozdulást produkált a ma reggeli órákban. Az EUR/HUF a pénteki 300,65-ös záró értéket követően áttörte a 300-as támaszszintet és a reggeli órákban 299,5-es árfolyam mellett kereskedtek a devizapárral.
- Ezzel párhuzamosan az EUR/USD devizapárban érezhető mértékű emelkedés ment végbe, az árfolyam 1,3307-ről 1,3357-re emelkedett. Friss fordulatot jelent, hogy Lawrence Summers nem vállalja a Fed-elnökséget, így ismét Janet Yellen tűnik a legesélyesebb jelöltnek.

Távol-Kelet:

- A Hang Seng 1,2 százalékos, a Shanghai index 0,1 százalékos, a Nikkei szintén 0,1 százalékos emelkedéssel kezdte a hetet.
- Fontosabb makroadat ma nem jelent meg Ázsiából.

Határidős piacok: Pluszban vannak a határidős indexek ma reggel.

Vállalati hírek

- Mosonyi György, a MOL felügyelő bizottságának elnöke egy interjúban elmondta, hogy a MOL nem adja fel irányítási jogát az INA-ban, és részesedését sem kívánja értékesíteni. Napi 4-6 ezer hordóval szeretnék emelni a kitermelést Horvátországban, és 400 millió eurót ruháznának be a rijekai finomítóba, de a fejlesztések a két cég közötti elhúzódó vita miatt nem indulhatnak el. Árfolyamhatásra nem számítunk.

- Az Egis Remsima nevű készítménye megkapta a forgalomba hozatali engedélyt az Európai Bizottságtól. Az infliximab hatóanyagú készítményt az originális termékkel (Remicade) azonos indikációkra (rheumatoid arthritis, gyermek- és felnőttkori Crohn-betegség, gyermek- és felnőttkori fekélyes vastagbélgyulladás, Bechterew kór és a pikkelysömör okozta ízületi gyulladás) fogadták el. A Remsima az első biohasonló monoklonális antitest, amelyet az Európai Bizottság engedélyezett az Európai gyógyszerügynökség szakvéleménye alapján. A forgalomba hozatali engedély és a partner Celtrionnal kötött együttműködés birtokában az Egis hamarosan Bulgáriában, Csehországban, Lettországban, Litvániában, Lengyelországban, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában is piacra dobja a gyógyszert. A hír kedvező, de a cég korábbi nyilatkozatai alapján várható volt.

- Az OTP 2013. szeptember 13-án 4.706 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya 3.559.288 darabra (1,27 százalék) változott.

- A BNP Paribas és a Banco Santander is ajánlatot készül tenni a Credit Suisse német egészségügyi üzletágára. A 4-5 milliárd eurót kezelő egység egyébként veszteséges, vételára szerintünk 500 millió euró alatt maradhat. Az ajánlatokat szeptember 30-ig kell elküldeniük az érdeklődőknek a Credit Suisse számára. Szerintünk a hírnek egyelőre nincs jelentősége, de a tranzakció mérete miatt a jövőben sem várunk jelentős árfolyamhatást.

- Úgy tűnik, hogy a Lufthansa megosztja a Boeing és az Airbus között az 50 széles törzsű repülőgépre szóló megrendelését, melynek becsült értéke meghaladja a 14 milliárd dollárt. A pontos rendelést egyelőre nem hozták nyilvánosságra, de sajtóinformációk szerint a megrendelés nagyobb részét a Boeing kaphatja meg.

- A Fiat vezérigazgatója, Sergio Marchionne szerint a Chrysler tőzsdére vitele technikailag már az idei negyedik negyedévben végbemehet, de valószínűbb, hogy arra csak a jövő év első negyedévben kerül sor. A késés fő oka, hogy továbbra sem sikerült megállapodni a kisebbségi tulajdonossal, a VEBA-val (az amerikai autóipari dolgozók szakszervezetének egészségügyi alapjával) a tulajdonrész megvételéről, pedig ez szükséges lenne a tőzsdére vitelhez. A VEBA a hírek szerint 5 milliárd dollárt szeretne a részesedéséért, míg a Fiat ennek közel felét szeretné csak kifizetni. A felek közti vita már régóta tart, ennek ellenére negatív, hogy emiatt csúszhat a Chrysler tőzsdére vitele, így a mai kereskedésben alulteljesítő lehet a Fiat.

- Az éves értékesíti előrejelzést október végén fogja frissíteni a Fiat. A vállalat egyúttal bejelentette, hogy a CNH Industrial (CNH Global és Fiat Industrial egyesítésével jön létre) részvények kereskedésének első napja szeptember 30 lesz.

- A Siemens 240 millió dollár értékű szerződést nyert a Kuwait National Petroleum olajcégtől, hogy magasfeszültségű alállomásokat építsen ki finomítok áramellátásához Kuwait déli részében. A projektet 2015 decemberében fogják befejezni.

- Az Európai Unió bírósága elutasította a Total fellebbezését, így az olajtársaságnak meg kell fizetnie a 128,1 millió eurós büntetést, amit a paraffin árának rögzítése miatt ítélt meg a bíróság.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.