Az új év beköszöntével folytatta a menetelést az olaj árfolyama, és a középtávú kilátások is kedvezők. Szaúd-Arábia az idén tervezi tőzsdére vinni állami olajvállalatát, a Saudi Aramcót, valamint Oroszországban elnökválasztást tartanak, így az olajnagyhatalmak magasabb olajárban érdekeltek. Ha pedig a WTI típusú kőolaj megvetné 60 dollár felett a lábát, az az amerikai palaolaj-kitermelés reneszánszát hozhatná magával.
Az elmúlt év során több egymástól független elemzés is arra jutott, hogy az amerikai palaolaj-kitermelőknek nagy általánosságban a WTI olaj 50 dolláros hordónkénti ára szükséges ahhoz, hogy teljes egészében fedezni tudják a kitermeléshez kapcsolódó költségeiket. Miután a tavalyi negyedik negyedévben az árfolyam majdnem végig e szint felett tartózkodott, ismét nyereségessé válhat a szektor vállalatainak többsége. Az, hogy milyen mértékben reagálnak a palaolaj-kitermelők a stabilizálódó olajárra, az aktív olajfúró kutak számának alakulásából fog látszani, amely adat tipikusan 16-20 héttel követi az olaj árfolyamának mozgását.
Mindez alapján a következő hónapokban nagyjából 30 százalékkal emelkedhet az aktív olajfúró kutak száma az Egyesült Államokban. Ez pedig kifejezetten az olajipari technológiát szolgáltató cégeknek lehet kedvező, amelyek áldozatai voltak a 2014–15-ös olajáresést követő költségcsökkentő intézkedéseknek. Akkoriban e szolgáltatásokból hirtelen túlkínálat lépett fel, így a palaolaj-kitermelő cégek alkuerejüket kihasználva igen alacsony árakat tudtak kialkudni a szükséges technológiát szolgáltató cégektől. Most azonban ismét fordulhat a kocka, aminek következtében az olajipari technológiát szolgáltató vállalatok – mint a Halliburton vagy a Schlumberger – több milliárd dollárral javíthatnak eredményeiken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.