Emelkedéssel nyitottak az irányadó New York-i tőzsdeindexek pénteken. Javítja a befektetői kockázatvállalási kedvet, hogy több állam a koronavírus-járvány terjedését akadályozó intézkedések lazítására készül, ráadásul meglepő módon nem csökkent, hanem enyhén emelkedett a szűkebb értelemben vett tőkejavak iránti kereslet márciusban.
Viharos hét áll a piacok mögött. Az olajárak minden eddigi rekordot megdöntő összeomlása mellett vegyesek voltak a vállalati gyorsjelentések, miközben fokozódtak a félelmek, hogy súlyos gazdasági válságot okoz a koronavírus-járvány és az annak féken tartását célzó intézkedések.
Donald Trump amerikai elnök várhatóan pénteken írja alá a képviselőházban előző nap elfogadott újabb, közel 500 milliárd dollár értékű támogatási csomagról szóló törvényt. Eredetileg 320 milliárd dollárról volt szó, és a kisvállalkozókat segítették volna. A keretet azonban megemelték, hogy támogassák a kórházakat és elősegítsék vírustesztek elvégzését, valamint külön összeget fordítanak az agrárvállalkozók megsegítésére.
A tőzsdenyitás előtt egy órával közölt adatok szerint 14,4 százalékkal csökkent az amerikai feldolgozóiparban a tartós javakra leadott megrendelések értéke márciusban, de meglepő módon az üzleti beruházások fokmérőjének tekintett kategóriában, a repülőgépek nélkül számított polgári célú tőkejavak rendeléseinek értéke enyhén, 0,1 százalékkal emelkedett.
A nagy nyugat-európai tőzsdéken borús a hangulat. Péntek délután fél négykor
Madridban 0,76 százalékkal csökkent, Milánóban viszont – kivételként – 0,44 százalékkal emelkedett a vezető tőzsdeindex.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,0803 dollárt adtak, 0,20 százalékkal gyengült az amerikai fizetőeszköz. A jenhez képest 0,02 százalékkal gyengült a dollár, 107,56 jenen forgott.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik.
A legközelebbi, júniusi határidős jegyzésekben
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,08 százalékkal, 1732,67 dollárra, a júniusi szállítású aranyé pedig 0,61 százalékkal 1756,00 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.
Csütörtökön vegyesen zártak a New York-i tőzsdeindexek: a Dow Jones ipari átlag 0,17 százalékkal, 23 515,26 pontra emelkedett, míg az S&P 500-as index 0,05 százalékkal, 2797,80 pontra, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,01 százalékkal, 8494,75 pontra süllyedt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.