Komoly turbulenciát okozott a tőkepiacokon az orosz–ukrán háború, felülírva a befektetők idei számításait
– hangzott el a KBC Equitas online előadásán.
A brókerház vezető elemzője úgy látja, a mostani helyzet nem a buy and hold típusú befektetéseknek kedvez, az emelkedő kamatkörnyezet és árnyomás miatt a kötvények pedig inkább kockázatot, semmint stabilitást adnak a portfólióknak. Cinkotai Norbert alapforgatókönyve szerint a piaci volatilitással és az erősödő inflációval is hosszú hónapokig számolniuk kell a tőzsdézőknek, miközben a geopolitikai kockázatok miatt felértékelődik a biztonság szerepe is.
Az új nyersanyagciklus az energiacégeknek, a folytatódó kamatemelések pedig a pénzügyi szektornak kedveznek, így a value részvények reneszánszáról szólhat 2022 hátra lévő része.
A hazai parketten a Mol tűnik jelenleg a legizgalmasabb papírnak. A magas energiaárakból egyértelműen profitál az olajtársaság, a downstreamnek pedig kapóra jön, hogy finomítói 65 százalékban Ural típusú orosz olajat dolgoznak fel, amit a háború kitörése óta jelentős diszkonton jegyeznek a Brenthez képest – emelte ki Nagy-György János elemző. A legnagyobb kockázatot is az orosz import kiesése jelentené a nyugati szankciók esetén, jelentősebb költségnövekedést okozva a Molnak. Az erős üzemanyag-kereslet hatását az ársapka rontja, viszont a háromszáz forintos rekordosztalék ezt is feledtetheti a befektetőkkel. Nagy-György a menedzsment idei, 2,8 milliárd dolláros EBITDA-célját óvatosnak ítéli, mivel az iparági külső környezet február óta tovább javult.
Ezt a Mol árfolyama is tükrözi, amely a nagypapírok közül egyedüliként szárnyal idén. A kurzus hamarosan célba veheti akár a 2019-es, 3500 forintos szintet is.
Az OTP-t az európai bankokhoz hasonlóan megtépázta a háború, a legnagyobb kérdőjel itt az orosz és ukrán érdekeltségek jövője – véli Grébel Szabolcs elemző. A nyugati szektortársakhoz képest kisebb a magyar pénzintézet érintettsége, és még az eszközök teljes leírása is mindössze 1,4 százalékponttal rontaná az egyébként is magas tőkemegfelelés mutatóját.
Amennyiben nem a legrosszabb forgatókönyv teljesül, úgy a tavalyihoz hasonló jövedelmezőségi számokat szállíthat az OTP, 10 százalék körüli hitelbővülés mellett.
A háborús pánik során túladták a befektetők a Richter részvényeit is, még akkor is, ha a gyógyszergyártó orosz és ukrán piaci kitettsége nagyjából a bevételek 15 százalékára rúg. A magyar cég fundamentumai stabilnak tűnnek, miközben a forint gyengülése is a malmára hajtja a vizet.
A brókerház a háború előtt 8400 forintra taksálta a Richter papírjainak fair értékét, amit hamarosan felülvizsgálnak.
A Magyar Telekom fair értékét egy hete 520 forintra mérsékelte a brókerház, ám ezt Cinkotai Norbert szerint nem a fundamentumok, hanem sokkal inkább az emelkedő hozamkörnyezet indokolta. A távközlési cégnél a KBC szerint a jelenleginél bőkezűbb részvényesi juttatásra is van tér, igaz, az ágazati versenyből fakadó kockázatok is erősödtek. A távközlési cég így továbbra is a jövő nagy ígérete, rövid távon azonban limitált lehet az emelkedés, a 430-440 forintos árfolyamszint fölé egyelőre nem érdemes tekintgetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.