A nagy, állami tulajdonú bankokat is felsorakoztatta a jüan védelme érdekében Kína, így a pénzintézetek dollárt adnak el jüanért mind Kínában, mind az országon kívüli pénzügyi központokban, hogy fékezzék a kínai deviza leértékelődését.
Egy sanghaji kereskedő szerint az állami bankok dolláreladásai a jüan értékvesztésének lassítása céljából mára már a monetáris eszköztár normális részét képezik. Más kereskedők pedig arról számoltak be, hogy a bankok külföldi fiókjai a londoni és New York-i kereskedési órák alatt is dobnak piacra dollárokat. Mindez segítheti azt is, hogy ne távolodjon el egymástól a jüan árfolyama Kínában és Kínán kívül.
Az ilyen dolláreladások korlátozhatják az úgynevezett offshore jüanárfolyam esését, és megakadályozhatják, hogy túlságosan eltérjen szárazföldi megfelelőjétől. A beavatkozás azonban nem feltétlenül járt sikerrel.
A jüan e hónapban mintegy 2,4 százalékot veszített a dollárral szemben, az év eleje óta pedig 6-ot.
A szárazföldi jüannal 7,3145 dolláron kereskedtek, míg az offshore jüant legutóbb 7,3400 dolláron jegyezték.
A jüan egyre meredekebb esése mögött több ok is meghúzódik. A befektetők aggódnak Kína gyengébb gazdasági növekedése és az ingatlan- és árnyékbankszektorban növekvő nemteljesítési kockázatok miatt. A befektetők csalódtak abban is, hogy a kormány lassan hajtja végre a növekedést ösztönző intézkedéseket.
Az egyik ok a hozamok különbsége, amely egyre szélesebbé válik, különösen az e heti, váratlan kínai kamatcsökkentés után – írja a Reuters.
A jüan ellen szólnak a befektetők aggodalmai is az ország ingatlanszektorában és nem banki pénzintézeteiben növekvő csődveszély miatt. A kormányzat késlekedése a gazdaságélénkítés terén szintén a kínai deviza ellen szól, miközben a jegybanki élénkítés a dollár javára növeli a hozamkülönbséget. Márpedig az már most is 16 éves csúcsot ért el, miközben a befektetők további kamatvágásra számítanak.
Az elmúlt hetekben piaci elemzők szerint Peking többször is próbálta megfékezni a jüan esését, így a jegybank sorozatosan a vártnál erősebb középárfolyamokat határozott meg, és az állami bankok dolláreladásai is igyekeztek aládúcolni a jüan árfolyamát. 2022 szeptemberében hasonló módon próbált védekezni a jüan leértékelődése ellen Kína, akkor a jegybank arra kérte az állami bankokat, hogy készüljenek dolláreladásokra az offshore piacokon.
A múlt hónapban pedig a jegybank lazított a külföldi hitelfelvétel szabályain, így a külföldi devizakölcsönök jüanra váltása segíthet a kínai fizetőeszközökön. Azonban mivel a legtöbb jelentős deviza kamatai magasabbak a kínainál, a lépés nem sokat segített. Az állami bankok Hongkongba kihelyezett jüankölcsönei viszont segítettek valamelyest, mivel az ottani likviditás meglehetősen szűkös.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.