A feltörekvő piacokhoz tartozó országok belehúztak az év elején, az államadósság-kezelő központok és a vállalatok az év első négy napjában rekordösszegű papírt dobtak piacra.
A hitelfelvevők kénytelenek voltak gyors döntéseket hozni, kihasználva a piac hozamétvágyát. A tényezők között az amerikai Federal Reserve kamatcsökkentési ciklusának kezdete jelenti a legnagyobb bizonytalanságot.
Mexikó indította elsőként – az eddigi legnagyobb – kötvényeladással az évet. Magyarország, Szlovénia, Indonézia és Lengyelország gyorsan követte a dél-amerikaikat. A Bloomberg által összeállított adatok szerint négy nap alatt a feltörekvő piaci kormányok és vállalatok húsz ügyletet zártak le 24,4 milliárd dollár értékben, ami a fejlődő országok dollárban és euróban denominált adósságkibocsátásának eddigi legforgalmasabb évkezdete – összesítette az adatokat a Bloomberg.
Az év elején tapasztalható roham arra utal, hogy a tavaly év végi kötvényrali végét várják a kibocsátók, a negyedik negyedévben a feltörekvő piacok átlagos hozama nagyjából 150 bázisponttal csökkent. Az is bizonyosnak tűnik, hogy a hitelfelvevők nem várják meg, hogy a Fed elkezdje a várt lazítást, ennek kezdeti hatásait a piacok már nagyrészt beárazták. A másik nagy kockázati tényező a geopolitika: tartani lehet a közel-keleti válság súlyosbodásából, Kína gazdasági stagnálásából és a közelgő nagy tétű választásoktól, főleg az Egyesült Államokban és az Európai Unióban.
Nem tudjuk megjósolni, hogy mi fog történni a következő hónapokban vagy az év hátralévő részében
– mondta Varga Mihály pénzügyminiszter Budapesten, miután az ország 500 millió dollárral több kötvényt értékesített, mint amennyit korábban terveztek. „Azért döntöttünk az emelés mellett, mert a kedvező hozamkörnyezetben erre lehetőségünk volt” – tette hozzá a miniszter.
A feltörekvők menetelése tovább folytatódhat, mivel egyre több befektető a Fülöp-szigeteket és Kenyát is bevonja portfóliójába.
A globális EM-adósságalapok az elmúlt két hétben 494 millió dollár nettó beáramlást regisztráltak,
ami több mint öt egymást követő hónapnyi kiáramlás után jelentkezett – közölte a Bank of America az EPFR Global adataira hivatkozva.
A feltörekvő piaci kötvények dollárban számolt átlaghozamai az év vége felé 8 százalék körüli szintre emelkedtek, ez még vonzóbbá tette őket a befektetők szemében, hiszen a tízéves amerikai kamatláb visszaesett a 4 százalékos tartományba. Így az sem véletlen, hogy a 2041-ben lejáró, 7,625 százalék kuponú magyar dollárkötvénnyel a névérték 115 százalékán kereskednek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.