Nem csitulnak a kedélyek az olasz Angela Carini és az algériai Imane Helif bokszmeccse kapcsán, melyet az olasz versenyző kevesebb mint egy perccel a mérkőzés kezdete után feladott, mondván, inkább menti az életét.
A vita fő tárgya az, hogy a nőként született, ám mégis XY kromoszómával rendelkező, interszex Helif – akit egyébként apja pont azért tiltott a boksztól mert az lányoknak nem való – versenyezhet-e a női mezőnyben. Míg a Nemzetközi Bokszszövetség szabályai szerint Helif nem indulhat a nők között, addig a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) zöld jelzést adott a sportoló részvételére.
A Harry Potter szerzője, J. K. Rowling az X-en arról írt, hogy egy fiatal női bokszolótól elvettek mindent, amiért dolgozott és edzett, mert egy férfit engedtek vele szembe a ringben. Az írónő szerint szégyen, ami történt, ami örökké árnyékot vet a párizsi olimpiára – írja az olasz il Giornale.
A Harry Potter szerzője később a meccsről készült videót kommentálva feltette a kérdést a követőinek, hogy miért elfogadható, hogy egy férfi nyilvánosan üt egy nőt a szórakoztatás céljából. Úgy vélte, hogy ami a felvételen látható, az nem sport, hanem a férfiak hatalmának élvezete a nők fölött, s a csaló algériai bokszolótól a szervezőkig mind élvezik, akik ezt lehetővé tették.
Rowling szerint
semmi nem foglalja össze jobban az új férfijogi mozgalmat, mint a férfi mosolya, aki tudja, hogy a nőgyűlölő sportrendszer megvédi, és fürdőzik a nő kínjában, akinek életre szóló ambícióját ütik szét.
De nemcsak a brit írónő állt ki Carini mellett, hanem Martina Navratilova is, aki nyomorúságosnak nevezte a történteket, és azt jósolta, hogy ez nem fog jó véget érni azon döntéshozók számára, akik ezt engedélyezték. Piers Morgan pedig egyszerűen undorítónak nevezte az esetet.
Elon Musk egy, a férfiak száműzését a női sportokból követelő bejegyzést osztott meg, melyen az #IStandWithAngelaCarini hashtag is szerepelt. Az interszex sportoló szombaton a magyar Hámori Lucával játszik az elődöntőbe jutásért.
Korábban Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is megszólalt, rávilágítva a helyzet teljes képtelenségére.
Ugyanakkor védelmébe vette az algériai sportolót a 2022-es világbajnokság döntőjében őt megverő Amy Broadhurst, aki szerint Helif nem csaló, hiszen a problémát az jelenti, ahogy született, ami felett nincs befolyása, valamint mindent elmond az is, hogy kilenc nő már megverte az algériait korábban.
Az ügyben megszólalt az atlantai olimpián aranyat szerző Kovács Kokó István is, aki a 2022-es világbajnokságon Helifnek az ezüstérmet átadta. A Sportal kérdésére válaszolva elmondta, ezeket a rendellenességeket nem lehet egy egyszerű doppingvizsgálattal kiszűrni. Gendervizsgálatra pedig csak alapos gyanú esetén kerül sor, aminek eredményeként Helif már nem indulhatott a 2023-as világbajnokságon.
Kokó felidézte az atléta Caster Semenya esetét, akit szintén évekig engedtek versenyezni, mire kiderült, hogy ő is rendelkezik férfi kromoszómával is. Az egykori bajnok szerint azonban
míg az atlétikában csak igazságtalan a kromoszómaproblémás nők indulása, addig a küzdősportokban, mint a boksz, igazságtalan és veszélyes is.
Ezért szerinte a nemzetközi szervezeteknek – jelen esetben a NOB-nak – mindent meg kéne tennie, hogy ilyen esetek ne fordulhassanak elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.