Az idén csaknem 3700 milliárd dolláros lehet a globális informatikai piac, ami 4,5 százalékos növekedés a múlt évhez képest – derül ki a Gartner előrejelzéséből. A piackutató prognózisa szerint 2019-ben valamivel lassabb fejlődés várható ezen a területen, ám még jövőre is 3,2 százalékkal bővülhet a szegmens. „Bár a devizaárfolyamok hirtelen változásai, illetve a potenciális kereskedelmi háborúk továbbra is súlyos bizonytalansági tényezőnek számítanak, hatalmas lökést ad az IT-piacnak, hogy az informatikai rendszerek tulajdonlása helyett egyre többen választják azt, hogy szolgáltatásként veszik igénybe ezeket a megoldásokat. Kiválóan érzékelteti a folyamatot, hogy a vállalkozások nagy számban döntenek úgy, hogy ahelyett, hogy saját szerverparkot hoznának létre, a szükséges kapacitásokat felhőszolgáltatásokból biztosítják. Ráadásul ahogy a cégek folytatják a digitális átállást, egyre gyorsabban terjed majd ez a modell, hiszen így tudnak hatékonyan reagálni a gyorsan változó üzleti környezet jelentette kihívásokra” – mutatott rá John-David Lovelock, a Gartner kutatási alelnöke.
Idén és jövőre is a vállalati szoftverekre szánt kiadásokban várható a legnagyobb előrelépés.
A piackutató prognózisa szerint ebben az évben 405 milliárd dollárt költenek ezekre a megoldásokra, ami 2017-hez képest 9,9 százalékos emelkedés. Jövőre pedig további 8,3 százalékos bővüléssel számolnak a Gartner szakértői.
A legtöbbet kommunikációs szolgáltatásokra költenek majd világszerte, igaz, ezen a területen várható a leglassabb növekedés. Az idén az előrejelzés szerint 1425 milliárd dollárt fordítanak erre a célra a cégek, ami 2,4 százalékos bővülés 2017-hez képest, míg jövőre már csak 1,2 százalékos fejlődést jósolnak.
Az IT-szolgáltatások esetében stabil növekedést várnak a szakértők, és a jövő év lehet az első, amikor ez a szegmens átlépi az ezermilliárd dolláros határt. Érdekesen alakul az adatközponti megoldások iránti igény, a szerverek esetében mutatkozó keresletnek köszönhetően idén még 6 százalékos bővülés várható ennél a szektornál, jövőre azonban ez jelentősen lelassul, összefüggésben azzal, hogy a szerverek forgalmában is nagy fékezés jön a Gartner szerint.
Jó hír viszont a személyi számítógépek (PC), okostelefonok és táblagépek gyártóinak, hogy az üzleti szektorban tovább nő a kereslet ezen eszközök iránt. A Windows 10-re történő átállás még mindig napirenden van az üzleti szférában, és a piackutató szakértői szerint 2020-ig ebben nem is lesz változás, ami értelemszerűen megdobja az igényt az új PC-k iránt is.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.