Tolnay Tibor, Az ÉVOSZ elnöke
Tenderekre várva
„Egyelőre nem érzünk kedvező változást a hazai építőiparban, és bár az útépítésnél megjelentek az első, európai uniós forrásból finanszírozott projektek kiírásai, a többi területen továbbra is az elmúlt években tapasztalt megrendeléshiány a jellemző. Ígéretek ugyan vannak, de ahhoz, hogy optimistábban tekintsünk a jövőbe, legalább azt tudnunk kellene, hogy mikor lesz tenderkiírás a nagyobb beruházások esetében. Jó jel, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottsága már tárgyalta a kiemelt állami beruházások meggyorsítását elősegítő törvényt, amely reményeink szerint az idén a parlament elé kerül. Ez főként az uniós projektek miatt lenne fontos, hiszen így jóval gyorsabban lehetne lebonyolítani azok pályáztatását, megvalósítását.”
Földi Tamás, A Rigips Hungária Gipszkarton Kft. ügyvezető igazgatója
Késleltetett hatás
„A magyar építőanyag-ipari piacon mintegy 20 százalékos volt a visszaesés az első négy hónapban az előző év hasonló időszakához képest, és nem számítok változásra ezen a területen az év végéig. A vállalatunknál a 2007-es év vége még elfogadható volt, a visszaesést 2008 elejétől érezzük. A késleltetett hatás annak köszönhető, hogy a belsőépítészet mindig 5-6 hónapos késésben van a szerkezetépítéshez képest. Reménykedünk abban, hogy az állami vezetők által bejelentett uniós pénzalapok megnyílnak, és bár az idén még nem lesz komoly hatásuk, jövőre már igen. A Rigips egyébként egy új gipszkartonüzemet épít, amelyben szeptember elején indul be a termelés, és évente mintegy 13 millió négyzetméter gipszkartont állít elő, amelynek 30 százalékát exportáljuk.”
Richard Skene, A Holcim Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója
Két tendencia
„Véleményem szerint a statisztika nem mutat reális képet a magyar építőiparról. Szerintem két, teljesen eltérő tendencia tapasztalható az ágazatban. Egyrészt megfigyelhető, hogy a szektorban meghatározó súlyú, nagy értéket képviselő autópálya-építés radikálisan visszaesett. Másrészt elmondható, hogy az egyéb építőipari ágazatokban nem volt ennyire drámai az első negyedév eredménye. Ezért, ha csupán matematikai szempontból nézzük a helyzetet, amennyiben a többi szektor teljesítménye hasonló módon alakul az év hátralévő részében, jobb lesz a statisztika, mert az autópálya-építés már a tavalyi év közepétől is csak mérsékelt intenzitással folyt. Mindezek alapján úgy vélem, hogy az egész év átlaga valószínűleg jobb lesz, mint az első negyedévé.”
Jutasi Zoltán, A KÉSZ Holding Zrt. vezérigazgatója
Kivárás
„Elemzők véleménye szerint lassú javulás indulhat az év második felében, véleményem szerint azonban ennek hatása csupán az év végére vagy a jövő év elejére lesz érzékelhető. Továbbra is sok beruházási terv forog a piacon, ugyanakkor sokan kivárnak, vagy nem tudják megteremteni a megfelelő finanszírozási hátteret. A gazdaság általános helyzete továbbra sem segíti elő a növekedést. A belpolitikai helyzet egyre roszszabb, a bizonytalanság nem tesz jót a beruházásoknak. A nemzetközi tendenciákat figyelembe véve a pénzpiaci válság, az energiadrágulás mind befolyásolja a vállalkozások eredménytermelő képességét. A közép-európai régióban versenyhátrányban vagyunk a többi új EU-tagországgal szemben, már nem mi vagyunk a beruházók elsődleges célpontja.”
Norbert Schwarz-Müller, A Wienerberger Téglaipari Zrt. vezérigazgatója
Bizakodás
„Bizakodással tekint a Wienerberger az idei év további hónapjai elé. Az újlakás-építési piacon tavaly tapasztalt mintegy tízszázalékos visszaesés után 2008-ban nem várjuk a belföldi piac további gyengülését. Jóllehet a társasházi lakások iránti kereslet csökkent, és ez különösen az ország középső részére jellemző, reményre ad okot, hogy a termékeink számára piacot biztosító magánerős családiház-építések aránya kismértékben növekedett. Az első negyedévre vonatkozó terveinket 4-5 százalékkal sikerült túlteljesítenünk. Ebben minden bizonnyal szerepe volt az ez év március 1-jével életbe lépett áremelésnek is. A gyenge lakásépítési piacon az egyensúly kialakulását segíthetné, ha végre körvonalazódhatna a bérlakás-építési szektor magyarországi bevezetésének törvényi háttere.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.