Belefér-e a kormányfő „bársonyos reformjaiba” legalább a cégek iszonyatos bürokratikus terheinek csökkentése, ha már az adóterhek érdemi lefaragását nem tartja kivitelezhetőnek? A német–magyar kereskedelmi kamara elnöke a túlzott adminisztrációt emelte ki a nálunk tevékenykedő német cégek életét megkeserítő gondok közül. Elképesztő, hogy egy olyan országban, amelyben az emelkedő adóterhek és a gazdasági növekedés leállása miatt az elmúlt két évben sokat romlott a tőkevonzó képesség, a külföldi befektetőknek még a papírmunka elvégzésére is külön embert kell foglalkoztatniuk. Tényleg a tőke elriasztása a célunk?
Érti-e vajon a miniszterelnök, hogy mennyire fontos lenne az adminisztrációs nyűg csökkentése a vállalatok számára? Ha igen, miért nem tesz már valamit? Ha nem, akkor viszont tényleg nagy a baj. Itt nem lehet a kisebbségi kormányzás nehézségeivel takarózni, hiszen a bürokratikus előírások dzsungelének irtása nagyon sok területen rendeleti úton is elvégezhető. „Pusztán” politikai akarat kérdése lenne az egész.
Mikor vesszük már végre komolyan, hogy kezdünk végzetesen lemaradni a regionális versenyben? Hogy már nemhogy az Ausztriához való felzárkózásról nem érdemes beszélni, hanem arról sem, hogy utolérjük-e belátható időn belül a mellettünk éppen most elhúzó Szlovákiát? Hogy már a romániai átlagbérek is kezdik közelíteni a magyarországit, és ha a mostani tendenciák folytatódnak, tíz év múlva meg is haladják azt? Hogy a legfontosabb külföldi befektetőink, a németek is kezdenek leírni minket?
A változás persze a hibáink felismerésével kezdődik. Ehelyett Gyurcsány Ferenc azt írja blogjában, hogy „valami megmozdult a gazdaságban”, és az idei év trendforduló lehet. Ez a mostani helyzetben úgy hangzik, mint amikor néhány éve Kóka János a „dübörgő gazdaságról” meg a pannon pumáról értekezett. A helyzet tényleg reménytelennek tűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.