Afganisztánba és Pakisztánba látogat a napokban Ahmet Davutoglu török külügyminiszter, hogy megvitassa a tálib lázadók elleni hadműveletek kilátásait és általában véve a két „testvéri” iszlám ország helyzetét. A múlt héten amerikai diplomatákkal egyeztetett a közép-ázsiai konfliktusról a május eleje óta hivatalban lévő Davutoglu, aki ezzel is igyekszik demonstrálni a török külpolitika Európa-központúságának megváltoztatását.
Ankara „keleti fordulatát” részben az indította el, hogy egyre kevésbé tűnik reálisnak az ország EU-csatlakozása. A tárgyalások csigalassúsággal haladnak, és Franciaországtól Németországig több fontos tagállamban is jelezték vezető (konzervatív) politikusok: nem hajlandók teljes jogú uniós taggá fogadni az óriási, iszlám lakosságú Törökországot. Olli Rehn bővítési biztos időről időre a csatlakozáshoz szükséges reformok gyorsítását kéri számon a 2003-ban európai integrációs szlogenekkel megválasztott Recep Tyyip Erdogan kormányától, ám a felmérések szerint a törökök egyre inkább úgy érzik: akkor sincs esélyük bekerülni a blokkba, ha minden feltételt teljesítenek.
Ilyen helyzetben természetes reakció a török külpolitika „diverzifikálása”, ez – különösen az izraeli–palesztin viszályban végzett közvetítés – érezhetően emelte Ankara tekintélyét az iszlám világban. Ez pedig az eddiginél is fontosabbá teszi az EU számára, hogy jóban legyen Erdogannal. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.