Mivel azonban a militáns lázadó csoportok – legyen szó akár az al-Kaidáról – szakértők szerint nem rendelkeznek a kifinomult nukleáris fegyverrendszerek kiszolgálásához, karbantartásához szükséges háttérrel, a megbeszélések fókuszában nyilván az „állami terrorizmus” áll majd. Mindenekelőtt Irán és kisebb részben Észak-Korea.
A nyugati hatalmak által a perzsa állam ellen szorgalmazott újabb szankciók elfogadtatásának esélyét kétségkívül növeli a múlt héten Prágában aláírt amerikai–orosz fegyverzetkorlátozási egyezmény. Az USA és Oroszország azonban a stratégiai atomarzenálok Barack Obama és Dmitrij Medvegyev által ígért, hét év alatt harmincszázalékos csökkentése után is képes lesz egymás elpusztítására. Sokan ezért egyszerű porhintésnek tartják a „leszerelést”, ezt ráadásul még a két törvényhozásnak is ratifikálnia kell.
Ami pedig térségünket illeti: Obamának már csak azért sem lesz könynyű megnyugtatnia a Medvegyevvel való összeborulást aggodalommal szemlélő kelet-közép-európai szövetségeseit, mert Moszkva továbbra is elzárkózik az Európában állomásoztatott taktikai atomfegyverek csökkentésétől. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.