Politikatudományi elemzők bizonyára alaposan kivesézik majd az új program kommunikációs kérdéseit. Ha a bejelentett intézkedések gazdasági és költségvetési összefüggéseire szorítkozunk, akkor valószínű, hogy a globális pénzpiac és az európai politikai vezetők egyként megnyugodhatnak: Magyarország – ellentétben a megelőző hét év fiskális ámokfutásával, de hasonlóan a 2009-es évhez – az idén, illetve nagy valószínűséggel jövőre is racionális, fenntartható költségvetési politikát folytat majd. Ezen a prizmán keresztül pedig felértékelődhetnek a magyar gazdaság azon erényei, amelyek kevesebb figyelmet kaptak a válság időszakában.
Egyrészt, köszönhetően a jelentős és a külpiacokon is versenyképes feldolgozóipari exportkapacitásoknak, Magyarország külső egyensúlyi pozíciója immár jelentős többletet mutat, s ez élesen megkülönbözteti a dél-európai és a balti államoktól. Másrészt, amennyiben a jelenlegi államháztartási célok teljesülnek, úgy az államadósság növekedésének dinamikája az idén lelassítható, sőt talán már a jövő évtől, de legkésőbb 2012-től csökkenésbe fordítható. Harmadrészt: más európai országokkal összevetve a magyar gazdaságpolitikának a következő években lényegesen kevésbé kell küszködnie a fiskális kivonulás (exit) problémájával, így valóban nagyobb mozgástere maradhat arra, hogy akár a vállalkozások vagy a bérből élők adóterheit csökkentse, akár a közszolgáltatások minőségét javítsa. Végül pedig a fenntarthatónak tűnő költségvetési politika mellett lemorzsolódhat a kamatkülönbözet is, ami a devizahitelesek problémájának újratermelődését is automatikusan megoldhatja.
Alaposabb ítéletet persze kutatók és elemzők is csak később, a részletek ismeretében mondhatnak. Egy dolog mindenestre kitűnik: a stabilizáció árát a politika ezúttal a pénzügyi szektor cégeivel és vezetőivel szándékozik megfizettetni. A pénzügyi szektor megemelt különadója mellett a jegybanki vezetők és tisztviselők eddigi privilegizált státusa is megszűnhet. Mintha a kormány demonstrálni szeretné: megértette a pénzpiac üzenetét – csakhogy a csapásokat ezúttal jórészt a pénzügyi szektornak kell majd állnia. A tárgyalások ígérete ugyanakkor vitathatatlanul arra utal: a kormány ódzkodik a bankárellenesség stigmájától, és igyekszik kerülni a nyílt konfrontációt a pénzpiaci szereplőkkel. Nem kell hozzá nagy bölcsesség, hogy megjósolhassuk: a játszma még nem ért véget.
A szerző a Kopint-Tárki kutatási igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.