BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
hitelek

Hogyan segítenének az adósságcsapdában lévő háztartásoknak?

A Magyar Bankszövetség múlt pénteken négy alapelvben egyezett meg a nyolcpontos adósmentő csomagot kezdeményező Kósa Lajos és Rogán Antal fideszes képviselőkkel, a Magyar Nemzeti Bank pedig saját, piacbarátabb javaslatot dolgozott ki az eladósodottak terheinek mérséklésére. Az érintettek egyelőre eltérően képzelik a probléma megoldását.
2010.09.24., péntek 05:00

Bánfalvi László
A HC Központ Kft. ügyvezető igazgatója

Árfolyamkockázat

„A bajba jutott adósok számára az lehet a legjobb megoldás, ha hitelüket a bankok előírásai szerint kedvezőbb feltételűre cserélik. A svájci frankban eladósodottaknak azonban nem éri meg adósságukat forintalapúra váltaniuk. Az ugyanis akár milliós árfolyamveszteséget is okozhat nekik, és az euró magyarországi bevezetése után megszűnik a forinthitel előnye az euróhitelhez képest. A havi törlesztőrészletek leginkább a svájcifrank-alapú kölcsönök kedvezőbb konstrukciójú, euróalapú hitelre váltásával csökkenthetők. Az árfolyamkockázatot így mérsékelni tudjuk, de teljesen megszüntetni nem. Az állami kamattámogatásban részesülő, forintalapú hitelek nagy részéhez viszont nem érdemes hozzányúlni, mert azoknál nincs árfolyamkockázat, és nagyon kedvező a kamatozásuk is.”

Lénárd Mariann
A Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete főtitkára

Kiszámíthatóság

„Azt szeretnénk elérni, hogy csökkenjen a hitelek kamata, és mielőbb kiszámíthatóvá váljon, hogy az adósoknak pontosan mekkora törlesztőrészleteket kell fizetniük. Véleményünk szerint a forintban eladósodottakra és a hitelüket még épp törleszteni tudókra is figyelni kell a megoldás részleteinek kidolgozásakor. Azt viszont látni kell, hogy a kilakoltatási moratórium önmagában nem oldja meg a problémákat, sőt, ronthatja a fizetési morált, és arra ösztönözheti az érintetteket, hogy a feketegazdaságban keressenek maguknak jövedelmet. Kecsegtetőnek tartjuk, hogy a bankszövetség és a nemzeti bank is ugyanazokat tartja problémásnak a fideszes képviselők által felvetett javaslatokban, így közös gondolkodás kezdődhet meg erről a témáról.”

Binder István
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szóvivője

Előtörlesztés

„A felügyelet már júliusban kezdeményezte az egyoldalú szerződésmódosítás tilalmát s a jegybanki devizaárfolyam vagy a banki középárfolyam kötelező alkalmazását. Javasoljuk, hogy a nem jelzáloglevelekkel fedezett hiteleknél a kamatforduló napján az ügyfelek díjmentesen előtörleszthessenek, sőt hasonló lépést – legföljebb a záloglevelekhez kötődő költségekkel – jelzálogleveles kölcsönöknél is megtehessenek. A fizetési hátralékos ügyfeleknél kilencven nap késedelem után már nem ösztönző, hanem a visszafizetést gátló eszköz a büntetőköltségek fölszámítása. A jövőben pedig a hitelköltségekkel együtt is csak az ingatlan értékéig lehetne lakossági hitelt nyújtani. Támogatandó a lakossági hitelek referenciakamathoz vagy a teljes kölcsönperiódusra fix kamatlábhoz kötése is.”

Varga Antal
Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezetője

Fizetési morál

„Szövetségünk egyetért az adósok mentesítésére vonatkozó kormányzati szándékkal, és együttműködik a szabályozóval az ügyfelek érdekében. A takarékok üzletpolitikájuk és működési modelljük alapján egyébként is prioritásként kezelik, hogy áthidaló lehetőségeket dolgozzanak ki az átmenetileg fizetési nehézségekkel küzdő ügyfelek számára. A közelmúltban napvilágot látott javaslatcsomagokat ugyanakkor – bár a céllal azonosulunk – bizonyos mértékig aggályosnak tartjuk. Ezek megvalósítása jogi szempontból semmiképp nem mehet a szerződéses fegyelem rovására, amelyhez, úgy gondoljuk, minden esetben ragaszkodni kell. Legalább ennyire fontos a fizetési fegyelem, illetve morál, amelyet szintén kielégítő szinten kell tudni tartani.”

Dietz Gusztávné
Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület elnöke

Háromoldalú rendezés

„Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesületnek hatásköre ugyan nincs, határozott véleménye viszont van: a probléma csak háromoldalúan, az állam közreműködésével rendezhető megnyugtatóan. A problémás jelzáloghitelesek jelenleg válaszút előtt állnak: vagy ragaszkodnak a tulajdonukhoz, vagy elengedik azt – az államnak abban kell nekik segítenie, hogy döntésük következményeit fel tudják vállalni. Ha a megtartás mellett döntenek, az állam vállalja bár át a tőke- vagy az egész törlesztőrészletüket egy hosszabb időre, a hitelüknek hitelnek kell maradnia, az átvállalt részt végül vissza kell fizetniük.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.