Ezek között első helyen talán az állandó pénzügyi mentőmechanizmus felállítása említendő, e megállapodáson múlik ugyanis az, hogy a jövőben valóban sikerül-e elkerülni az eurózóna vagy netán az egész unió pénzügyi egyensúlyát fenyegető veszélyeket. A krízisek megelőzésére hivatott új eszköz életre hívása ráadásul szükségessé teszi számos alapszerződés megújítását, módosítását is.
A 2013-tól működtetni tervezett mechanizmushoz szorosan kapcsolódnak a gazdasági-pénzügyi kapcsolatok, egyeztetés és együttműködés szorosabbra fűzése is a tagállamok között. Ezen a téren az utóbbi hetekben a leghevesebb viták a közös uniós kötvényeket érintő tervek körül bontakoztak ki.
Pénteken a német és a francia kormányfők közös nyilatkozatban erősítették meg elutasító álláspontjukat, az ötletgazda Jean-Claude Juncker pedig már korábban azt vetette elsősorban a német kormány szemére, hogy nem viselkedik kellőképpen „európai” módon ebben az ügyben. A német kormányszóvivő viszont még az utóbbi napokban is igyekezett „simítani” az ellentéteket: az, hogy milyen előrelépés születik gazdasági kérdésekben, úgysem a két ország, hanem a 27 tagállam közös döntésén múlik – szögezte le. Reméljük, hogy ez a döntés a héten valóban meg is születik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.