Óvatos kivárás
Barta Balázs, a Pannon Gazdasági Hálózat ügyvezetője
„Felmérésünk szerint Nyugat-Dunántúlon számos kis- és középvállalkozás tervez beruházást az ÚSZT-re alapozva. A 300 millió forint alatti árbevételű cégek több mint 20 százaléka ezért halasztotta el az előző fél évre tervezett fejlesztéseit. Ugyanakkor az eddig legaktívabb logisztikai és mechatronikai szegmensre az óvatos kivárás jellemző. Ez a csökkenő támogatásintenzitással, az előfinanszírozás beszűkülésével és a bérköltségek kötöttségével, továbbá a banki hitelezés korlátozottságával magyarázható. Jelentősebb pezsgést a Nyugat-dunántúli operatív program telephely-fejlesztési kiírásai hozhatnak. Az itteni változtatások révén 3-4 milliárd forint támogatással körülbelül 10 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg a régióban a következő másfél évben.”
Nagy érdeklődés
Essősy Zsombor, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda vezérigazgatója
„Tizenöt munkanap telt el azóta, hogy – március 1-jén – megnyíltak az ÚSZT pályázatai. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda első tapasztalatai alapján megalapozottan az mondható el, hogy jó volt a felvezető kommunikáció, nagy az érdeklődés minden konstrukcióra. Az új, kicsiknek szóló úgynevezett kombi pályázat jó és érdekes kezdeményezés – igaz, ennek beindulását egyelőre hátráltatja a tény, hogy még csak formálódik a hitelfolyósítási procedúra. Az első néhány napban több regionális jelentőségű, nagy projektet adtak be, vagyis azok a cégek mernek beruházni, amelyek már hosszabb távon is látják a piacot. Reméljük, hogy ezek a fejlesztések őszre látványosan maguk után húzzák a jelenleg még nagyon óvatos kis- és középvállalkozásokat is.”
Felülvizsgálati igény
Glósz Andrea, a Pályázatírók és Tanácsadók Országos Szövetségének (Pátosz) alelnöke
„A legnépszerűbb a GOP-2011-2.1.1/A és B technológiafejlesztési konstrukció, valamint ennek KMOP-s párjai. A mikrovállalkozások fejlesztésére megjelent GOP-2011-2.1.1/M kiírás nagyon jó kezdeményezés, de a pályázatok lebonyolítása és a felmerülő költségek kérdése még tisztázásra szorul. A támogatás összegéhez képest sok a járulékos kiadás, ez különösen a mikrovállalkozásoknak jelent nehézséget. Biztos vagyok benne, hogy ez a konstrukció felülvizsgálatra szorul. Nagyon várják a pályázók a telephely-fejlesztési kiírásokat, és hiányolják a kisebb, kizárólag informatikai fejlesztésre irányuló felhívásokat. Továbbra is nehéz helyzetben vannak azok a mikrovállalkozások, amelyek nem indulhatnak a GOP-pályázatokon a területi besorolás alapján.”
Csalódás
Váczi Dávid, az OTP Hungaro-Projekt értékesítési igazgatója
„A sokak által várt pályázati roham eddig elmaradt. Gyakran inkább csalódás kíséri a feltételek megismerését, mint az azonnali projektkezdés. A kkv-kra szabott kisebb összegű, korábban is nagy népszerűségnek örvendő, automatikus eljárásrendben kezelt eszközbeszerzési pályázatok nyerték el leginkább a cégek tetszését. Összetettebb beruházási és innovációs projektekben eleve sokkal kevesebben gondolkoznak. Ennek fő oka, hogy a kötelező létszámmegtartást sokan nem merik vállalni, mivel a technológiafejlesztés sokszor élőmunkaigény-csökkenéssel jár. Emellett százmillió forint feletti támogatási igénynél a 15-25 százalékosnál nagyobb támogatási arányt még azok a kkv-k sem nagyon érhetik el, amelyek a leghátrányosabb helyzetű térségekben működnek.”
Kell a segítség
Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára
„Járjuk az országot, és lépten-nyomon azt tapasztaljuk, hogy bár vonzók az ÚSZT kiírásai, a pályázatok elkészítéséhez – az észrevehető egyszerűsítések ellenére – továbbra is szükség van szakmai segítségre. Ennek érdekében a VOSZ egyet tehet: igyekszik összehozni a vállalkozókat megbízható pályázatíró-tanácsadó cégekkel. Leginkább azok vannak bajban, akik a lét és nemlét határán vergődnek. Rajtuk igazából az új rendszer sem segít. A pályázati és intézményi feltételek még mindenképpen finomításra szorulnak. A pályázók nagy része így egyelőre csak bemelegít a rohamra. Az eddig bevezetett egyszerűsítéseknek, a gyorsabb támogatási döntéseknek természetesen örülnek, ám azt is látják, hogy még most sem működik zavarmentesen az intézményrendszer.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.