Lehet, hogy igaza is van. Minket azonban, akik egy éve ott voltunk Devecserben és Kolontáron, nem igazán nyugtatna meg a tudat, hogy nem hulladék volt, amiben bokáig gázoltunk hetekkel a tragédia után is.
Ritka pillanat egy város életében, amikor olyan helyzetben kell helytállni, amilyenre soha nem volt példa. Ehhez képest tiszteletre méltó a változás, amelyen a két település keresztülment. Elkezdődött a fejlesztés, nem lett szellemfalu Kolontárból. Ez hatalmas eredmény, elég Nagygéc példájára gondolni, a legutóbb kihalt magyar falura, amely negyven éve egy sokkal kisebb katasztrófa után néptelenedett el.
A fő kérdés mégis az: tanultunk-e a tragédiából? Nehéz erre egyértelmű választ adni. Az tisztán látszik, hogy a cégeknek sokkal többet kell majd költeniük környezetvédelemre, mint korábban. Talán az állam is szigorúbban nézi meg a veszélyes üzemeket, bár az első sokk elmúlta után érdemes várni még kicsit, amíg ilyen állításokat megfogalmaznánk. Jó volna számokat látni, az érzelmeket mellőző pontos számításokat arról, mibe került a tragédia, és arról, hogy mit kell tenni a hasonló esetek elkerüléséért. Mégis, ezekkel nem állunk jól. Persze ilyen helyzetben az ember csak utólag okos – Csernobil után is azt hihettük, hogy megtanultuk, mit kell tenni az atombiztonságért, aztán jött Fukusima.
Az értékelésekből viszont mintha kihagynának egy nagyon fontos szereplőt: az átlagos magyar állampolgárt. Mert lehettek hibák, de a társadalom jól vizsgázott segítségnyújtásból. Ráadásul úgy, hogy lokális válságról volt szó, hiszen legalább kilenc és fél millió magyart közvetlenül nem érintett az iszapömlés. Mégis annyian segítettek a bajbajutottaknak, mint ebben az országban még soha. Ezt hívják igazán nemzeti együttműködésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.