Az ország az EU-tagállamok közül az elsők között folyamodott nemzetközi segítségért, miután a válság hatására az ingatlanbuborék kipukkant, és Európa egyik leggyorsabban bővülő gazdasága 2008-2009-ben gyakorlatilag összeomlott. Akadtak negyedévek, amikor a GDP közel 20 százalékkal, a beruházások volumene pedig 40 százalékkal zuhant éves összevetésben.
A lett út a megszorítások útja volt. A kormány az államon kezdte a karcsúsítást: a hivatalnokok mintegy fele veszítette, illetve veszíti el állását, a maradók fizetése nagyjából harmadával csökkent. A bankokra nem vetettek ki extra terheket – viszont a pénzintézetek is komoly áldozatokat hoztak, hogy a hatalmas lakáshitel-állomány kilakoltatások nélkül kezelhető maradjon.
Az összesen 7,5 milliárd eurós IMF-keretből végül csak 4,4 milliárd eurót (3 milliárd lat) használtak fel, miután „az ország gazdasági és pénzügyi helyzete stabilizálódott és javult”. A makroadatok is ezt támasztják alá: az ingatlanárak immár újra emelkednek, a beruházások volumene – nagyrészt az EU strukturális alapjainak köszönhetően – az idei második negyedévben több mint 20 százalékkal nőtt, a gazdaság tavaly 5,5 százalékkal bővült. Igaz, az ütem lassul, 2012-re már „csak” 3,5 százalékot mutatnak az üveggömbök.
A legnagyobb tartozást azonban még nem sikerült rendezni. A munkanélküliség, amely 2007-ben még alig haladta meg az 5 százalékot, jelenleg is 15 százalék körüli. Ez persze még mindig alacsonyabb, mint a két évvel ezelőtti, 20 százalék fölötti szint – ha azonban figyelembe vesszük, hogy a válság miatt a munkaképes lakosság több mint 15 százaléka külföldre távozott, akkor javulásról még nem beszélhetünk. A ráta lényeges csökkenésére már csak az eurózónához való csatlakozás után kerülhet sor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.