A mondat jól összegzi a jogszabály szellemiségét. A szövegben több olyan pont van, amely az agrárium profittermelő képességét legalábbis kérdésessé teszi, és így bizonytalanságot szül. Az egyik hangsúlyos pont, amelyiket a szakmai szervezetek egy része hevesen bírált – és jegyezzük meg rögtön: nem mindegyikük –, az eltúlzottnak látszó foglalkoztatási kötelezettség az agráriumban tevékenykedő gazdasági társaságok esetében.
Ez látszólag kedvez a vidéki munkahelyek teremtésének, de kirívó aránytalansága miatt végső soron inkább a tevékenység feladását, vagy minimum takarékra állítását eredményezheti. Különösen aggályos az is, hogy a szabály csak a gazdasági társaságokra nézve lenne kötelező, az ugyanakkora területen működő családi, illetve egyéni gazdálkodókra nem.
Problémát jelenthet az is, hogy a bérelhető terület nagyságát viszonylag alacsony, kevésbé versenyképes üzemméretet lehetővé tevő határban szabták meg.
És végül szintén nagy probléma az is, hogy elbizonytalanítják a potenciális hitelezőket előbb a törvény szövegével, majd a rendkívül kemény hangú nyilatkozatokkal. Hitel nélkül ugyanis nem lesz előrelépés, és ha azt a hitelt nem a piaci szereplők adják, akkor majd az államnak kell, ami viszont elég irreális gondolat. A birtokpolitika főbb irányainak módosítával a kormány persze szakpolitikai vagy legalábbis politikai célokat próbál elérni. Ennek jogát igaztalan lenne elvitatni, egy választás után a kormánynak szíve joga módosítani a korábbi irányvonalakon, előtérbe helyezni más szereplőket. Mégsem árt mindezt kellő megfontoltsággal tennie: ha ugyanis a föld nem lesz „biznisz”, akkor termelni sem éri majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.