Valahányszor kritika érte a közmunkaprogramot, az illetékesen mindannyiszor elmondták: az árokparti kapirgálás csupán átmeneti feladat a résztvevőknek, a végső cél az elsődleges munkaerőpiacon, azon belül is lehetőleg a versenyszférában való elhelyezkedés. A kormány kétségkívül nem volt könnyű helyzetben, amikor a mágikus elsődleges munkaerőpiacon elhelyezkedni képtelenek sorsáról volt szó, akár meg is kockáztathatjuk, hogy ebben az esetben nincs is jó döntés. Mára azonban úgy látszik, a visszatalálás a nagy életbe egyre távolabbinak tűnik.
A vállalati területen elhelyezkedett közmunkások döntően állami vállalatoknál, például a vasúttársaságnál, a vízgazdálkodással foglalkozó társaságoknál, vagy a honvédelemhez kapcsolódó, például logisztikai cégeknél találtak munkát. Ezek a foglalkoztatottak, bár az adott cégnél dolgoznak, a közmunkások közé számítanak a statisztikákban. Ez a statisztikáknak kétségkívül jót tesz, és abban is van némi igazság, hogy egy ilyen helyen valami alibimunkát végezni még mindig ezerszer jobb, mint otthon, tétlenül várni az apanázst.
A baj csak az, hogy apanázs így is kell. Cserébe ugyan reggel fel kell kelni, de GDP-t termelni azért nem muszáj. A közmunka rendszere melletti érvekben csakugyan van igazság, de mára a program mintha beleragadt volna egy nagymérvű, drága és abbahagyhatatlan szociális ellátás szerepkörébe. Egyre több közmunkás egyre többe kerül, a végső cél, vagyis az önálló elhelyezkedés pedig egyáltalán nem került közelebb.
Csodákat tenni ezen a téren nem lehet, sem a közmunkaprogrammal, sem másként. Az egyetlen értelmes lehetőség, hogy a kényszerű, ám politikailag könnyen eladható foglalkoztatás ideje alatt valamilyen képzésben részesülnek a résztvevők. Ez jelenleg uniós pénzből meg is kezdődött. A tanulók kisebb része valóban jó szakmát szerezhet, nagyobb része azonban csak befejezi a nyolc általánost. És utána?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.