Fontos epizód volt a BES történetében, hogy Ricardo Espírito Santo Salgado hárommillió euró óvadék fejében szabadlábra került, ám nem hagyhatja el Portugáliát. A BES az ország harmadik legnagyobb bankja 76 milliárd eurós mérlegfőösszeggel, a jegybank júniusi felügyeleti eljárásának közleménye szerint 11,3 százalékos tőkemegfeleléssel, ami 430 bázisponttal nagyobb a törvényes minimumnál.
A bank mégsem éli túl az évet. Részvényárfolyama az utolsó kereskedési napon 12 eurócent volt, holott annak tízszeresét is magáénak gondolhatta az, aki BES részvényt vett egy éve. A 4,9 milliárdos mentőcsomagot – ami az EU/IMF bankmegerősítő-alapból és kisebb részben a portugál banki közösségtől származik – már a „rossz bankot” hátrahagyó „jó bank”, a Novo Banco kapja. A BES részvényesei és az alárendelt kölcsöntőkét nyújtók búcsút mondhatnak pénzüknek. Júniusban a portugál jegybank döntésével menesztették a kulcsvezetőket, élükön Ricardo Salgadoval, az Espírito Santo család fejével.
Sokan élcelődnek most a bank és az azt tulajdonló családnevén („Szentlélek”). Magyar újságírók megemlítették, hogy a pénzmosás és más büntetőjogi természetű vád alá vont bankár a Magyar Érdemrend középkeresztjének kitüntetettje. Még mielőtt valaki arra gondolna, hogy újabb áldozatot szedett „Orbán átka” (nevezetesen kormányfőnk kitüntető figyelmének és baráti gesztusának kinyilvánítása után az illetőnek meggyűlik a baja népével, vagy országa igazságszolgáltatásával, vagy a nemzetközi demokratikus közösséggel), nos, Ricardo Salgado a francia becsületrendnek is kitüntetettje. Egyébként korábban megválasztották az év közgazdászának is hazájában.
Lássunk inkább az eset általánosabb tanulságait. Ismét túl nagyra nőtt egy bank, amelyet a hatóságok nem kezelhetnek mikrogazdasági szereplőként („too big to fail”). Néhány éve még a hitel/betét arány 190 százalék volt, ami nem volt rendjén, és mutatja a prudenciális szabályozás gyengeségét. Az Espírito Santo családi bank, túlzottan is közel a családi holding (Espírito Santo Financial Group) többi érdekeltségéhez: az új bankvezetés milliárdos kapcsolt hitelállományt talált, kellő fedezet nélkül, jogszerűtlenül odaítélve. Ami a nagybankok felügyeletét illeti, az Európai Központi Bank (EKB) egy ilyen ügyben nagy bajba kerülhet hamarosan.
Ugyanis a 2008-as krízist követően az európai döntéshozók a makroprudencia szempontjaira hivatkozva az EKB-re testálták az eurózóna nagybankjainak felügyeleti teendőit, majd rávették az EKB-t banki és vállalati kihelyezéseinek növeléséhez, a peremvidék államadósság bajaira tekintettel. A BES-nél is milliárdos követelése van az EKB-nak. Ha már 2015-öt írnánk, a frankfurti központi bank egyszerre lenne hitelezője és regulátora a bajba került pénzintézetnek, ami az összeférhetetlenség színtiszta esete.
Egyébként az EKB-nak úgy 600 milliárd követelése van már az euróövezet hitelintézeteivel szemben. Újabb elgondolkoztató adalék ahhoz a vitához, hogy kell-e a jegybanknak (európainak és nemzetinek) érdemi feladatot vállalnia az alaprendeltetésén (a fizetőeszköz értékállóságán és a fizetési rendszer felvigyázásán) kívül, illetve ha vállal szabályzóit, szabad-e gazdaságélénkítő teendőt is magára vennie.
A BES sorsa minket közvetlenül alig érint. Lengyelországban jelen volt, az OTP építetett ki vele üzleti kapcsolatot. Kuriózumnál azért jóval több a történet, általános tanulságokkal. A formális tőkemegfelelés nem garancia a túlélésre, és az építőipari és ingatlan-portfolió középlejáratú kockázatai végzetesek lehetnek. Az uniós bankmentés kezd működni, de ahhoz persze az eurózónában kell lenni. A banktulajdonos, legyen egy család vagy az állam, szabályos és etikus eljárásrend esetén vagyonát veszti, még ha a betéteseket és a vétlen partnereket kimentik is. A bank veszélyes üzem.
VG-Páholy-tagok: Bartha Attila, Bod Péter Ákos, Hegedűs Miklós, Veres Zsolt.
Megjelenés minden szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.