Balatoni András, az ING Bank vezető közgazdásza
Optimista
A költségvetési törvényjavaslat enyhén optimista markopályával készült. A várakozásunknál alacsonyabb infláció arra enged következtetni, hogy a kormány az előző évekkel ellentétben nem kívánja jelentős mértékben emelni a reálnyugdíjakat. A tervezet szerint a kiadási oldal emelkedése kismértékben elmarad az infláció mértékétől, vagyis a várható gazdasági növekedés hatására csökken a GDP-arányos állami újraelosztás mértéke.
A tartalékok 60 milliárd forintos szintje nem mondható jelentősnek, különösen annak fényében, hogy a bevételi oldalon számos kockázatot azonosíthatunk. A megcélzott 2,4 százalékos deficit szigorú költségvetési gazdálkodást vetít előre, azaz fiskális politika keresleti hatása valószínűleg lassítani fogja a gazdasági növekedést jövőre.
Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója
Tartható
Igen, megfelelő szándék esetén tarthatónak tűnik a 2015-re megcélzott költségvetési egyenleg. A szándékot illetően az elmúlt évek viszonylag szigorú fiskális kontrollja jó ómen lehet, főleg egy választások utáni évben. A felvázolt makropálya jelenleg egy óvatosan optimista forgatókönyvnek tűnik. Kockázatok elsősorban a nemzetközi frontról jelentkeznek: a vártnál is jobban lanyhuló külső kereslet és a tartósan nyomott inflációs környezet veszélyt jelenthetnek a bevételek tarthatóságára. A tartalékok nem nevezhetők túlzottan magasnak, ráadásul a költségvetési alkudozások során tovább erodálódhat a puffer. Ezzel együtt a költségvetés „elszállását” továbbra sem tekinteném komoly veszélyforrásnak.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza
Konzervatív
Meglehetősen konzervatív becsléseket láthatunk a költségvetésben, így tarthatónak látjuk a hiányszámot és a főbb mutatókat. A kormány relatíve óvatos számokkal kalkulál, a hivatalos GDP növekedési kilátás (2,5 százalék) és az infláció tekintetében is. Ezúttal inkább alulbecsülte a kabinet az éves pénzromlás ütemét (a terv 1,8 százalék), ami jelentősen alulmúlja az MNB 2,5 százalékos prognózisát is. Ez javíthat a költségvetés helyzetén, hiszen a legfőbb kiadási tételeket csupán ezzel a mértékkel emeli a kormány, szemben az elmúlt években látható túltervezett inflációval. Ezen felül az adóemelési tételek és az online pénztárgép-bevezetés sikere is hozzájárul, hogy stabil lábakon álljon a jövő év, amit a brüsszeli jelentés is elismer.
Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke
Összhangban
Az EU-s módszertan szerinti 2,4 százalékos hiánycél összhangban van a várható gazdasági folyamatokkal, az erre alapozott előirányzatokkal, és 0,6 százalékkal alacsonyabb a maastrichti 3 százaléknál. Az uniós követelmény – feltételezve a tartalékok fel nem használását – akkor is teljesül, ha a GDP vagy a hiány a tervezettnél kissé kedvezőtlenebbül alakul, egyes adókiterjesztések elmaradnak. Az adósságszabály teljesíthetősége is biztosítottnak látszik: a GDP arányos adósság a tervek szerint közel egy százalékkal csökken. A költségvetés teljesülésével kapcsolatban kockázat lászik a 2,5 százalékos növekedés, a fogyasztáshoz kapcsolódó bevételek és az uniós források beáramlásában. A költségvetés számai megfelelnek az adósságcsökkentés kritériumainak.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője
Szabályok
Kettő szabály alapján működött az elmúlt években a magyar költségvetés. Az első szabály azt mondta ki, hogy a kormányzati tervek szerint fognak alakulni a fő folyamatok. A második szabály arról szólt, hogy ha mégsem így lenne, akkor az első szabály lép életbe. Eddig évről évre szükség volt kisebb-nagyobb beavatkozásra ahhoz, hogy az év végére teljesüljenek a hiánycélok.
Igazság szerint a korrekció mértéke az idő előrehaladtával nem emelkedett, sőt az idei kiigazítás például már tényleg nem jelentős. Ennek okai lehetnek a stabilabb gazdasági környezet, a radikális költségvetési átalakítások lecsengése, és némi tanulási folyamat. A mai tudásunk alapján a kormány makrogazdasági sarokszámai reálisak, a hiányterv pedig tarhatónak tűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.