BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
gáz

Lesz-e gázellátási zavar?

2015.11.16., hétfő 05:00

Ma már kevesen tartanak attól, hogy gond lenne az idei téli gázellátásunkkal. Igaz, zavar még a 2009-es gázválság idején sem volt, bár ahhoz az összehangolt vállalati intézkedéseken túl arra is szükség volt, hogy kis ideig egyes nagyfogyasztóktól megvonják az ellátást. Azóta a gázellátást érintő szinte összes területen megnyugtató irányú változások történtek. Ezek közül talán az a legfontosabb, hogy – a háborús helyzet ellenére – minden abba az irányba mutat, miszerint Ukrajnán keresztül meg fog érkezni az Oroszországból nekünk útnak indított szénhidrogén.

Jól állunk más téren is. A kereslet zsugorodása például csökkenti a gázbeszerzéseknek való kitettségünket. A hazai lakosságnak 2010-ben még 3,9 milliárd köbméter gázra volt szüksége, 2013-ban már csak 3,2 milliárd köbméterre az energiahivatal (MEKH) adatai szerint, és a csökkenő tendencia azóta folytatódott. Közben az ipar gázigénye egyenesen zuhant, főleg a kényszerpihenőre küldött gázerőművek miatt. Emiatt annyira megcsappant az importigény, hogy az időközben állami kézbe került hazai nagykereskedő a 2015 végéig megrendelt tételeket csak néhány éves csúszással tudja átvenni. Nem is aggódik.

Mint a Magyar Földgázkereskedő megkeresésünkre közölte, a korábbi évekhez hasonlóan most is intézkedett viszonteladóinak és fogyasztóinak biztonságos téli földgázellátásáról. Keleti és nyugati importszerződései mellett hazai termelésű gáza is van, de jelentősek a hazai tárolói készletek, és az országnak vannak stratégiai tartalékai is. „A Magyar Földgázkereskedő folyamatosan nyomon követi a piaci eseményeket, hogy megfelelő időben és módon reagálni tudjon, amennyiben a jelenlegi zavartalan szállításokban változás következne be” – hangsúlyozták.

A MEKH-nek is rajta van a szeme a piaci szereplők téli felkészülésén és a hazai földgáztárolók töltöttségén. Ez utóbbin már csak azért is, mert minden egyetemes gázszolgáltatónak annyi, szerződésben lekötött földgázforrással vagy opcióval kell rendelkeznie, amennyivel elláthatja a felhasználóit, és a várható téli fogyasztás legalább 60 százalékának megfelelő gázt be kell tároltatnia. A hazai tárolók együttes töltöttsége egyébként közel 50 százalékos, a kitárolás már megkezdődött. E kapacitásaink a térségben a legnagyobbak. Jelentős a hazai termelés is, az országos fogyasztásnak nagyjából az ötödét adja. Igaz, hogy nagysága évről évre esik, de csak szelíd mértékben, vagyis még hosszú ideig számottevő szerep juthat rá a hazai ellátásban.

Lehetséges importútvonalaink az idén átadott magyar–szlovák összekötő vezetékkel bővültek. Bár ezt most nem használja senki, de már a megléte is javítja az importőrök ártágyalási pozícióit. Hiányzik viszont még a Horvátország és a Románia felőli behozatal lehetősége.

Az ördög nem alszik

Tény, hogy a jelenlegi mai orosz–ukrán politikai kapcsolatok rosszabbak, mint a 2009-esek voltak. Azóta viszont mindkét ország megtapasztalta, milyen hátrányos következményekkel jár az Európának szánt gáz visszatartása. Aligha akarna bármelyik ország ilyen lépést mérlegelni, de ha mégis, Ukrajna lenne nehezebb helyzetben. Ott ugyanis a téli fűtés megoldása, azon keresztül emberéletek megóvása a tét, míg Oroszországnak „csak” gazdasági és politikai szempontjait kell latba vetnie.


A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.