Aradszki András, energiaügyért felelős államtitkár
Kedvező körülmények
„Az Európai Bizottság közvetítésével az orosz és ukrán fél szeptember végén megállapodott a téli földgázszállítás feltételeiről. A megegyezéssel a legsúlyosabb ellátási kockázat elhárult az idei fűtési szezonra. A hazai biztonsági földgázkészlet nagysága megfelel az előírásoknak. A tavasz óta napi rendszerességgel töltött tárolókban több mint hárommilliárd köbméter földgáz van, ami közel 50 százalékos töltöttséget jelent. Magyarországon teljes mértékben garantált a biztonságos földgázellátás, figyelembe véve a megnövelt importkapacitások – köztük az új magyar–szlovák vezeték – nyújtotta lehetőségeket is. A télen nem várható gázellátási zavar, sőt, a kedvező helyzet a földgázkészletek kímélésére és a kitárolási ütem csökkentésére is alkalmas körülményeket teremthet.”
Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató igazgatója
Nincs korlát
„Megnyugtató a helyzet: az elmúlt tíz évben a lakossági gázigény megfeleződött Magyarországon, miközben a föld alatti gáztároló-kapacitás közel megduplázódott. Igaz, e létesítmények fenntartása a gázárakat terheli, és nem látszik, hogy lennének hasznosíthatók régiós szinten. A stabil ellátást segíti, hogy kötelező a lakossági gázigény 60 százalékát előre betárolni, és az is, hogy – többek szerint fölöslegesen – biztonsági készleteink is vannak. Nem kell az Ukrajnán keresztüli tranzit elakadásától sem tartani jelenleg, mellesleg e függésünk már csökkent: a korábbi 9 milliárd köbméter után most csak évi 5 milliárdot várunk Beregdarócon át. Szélsőséges (időjárási) esemény bekövetkeztekor importálhatnánk Szlovákia felől is.”
Igor Mazjar, a Naftogaz regionális képviselője
Fejlesztések történtek
„Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök többször közölte, hogy Ukrajna továbbra is megbízhatóan tranzitálja a gázt Európába. November elején az ukrajnai tárolókban bő 17 milliárd köbméter gáz volt, egymilliárddal több a tavalyinál, és elég a tranzitkötelezettségek teljesítésére. Az Ukrtanszgaz bő egy éve naponta közzéteszi az ukrán gázrendszer működési adatait weboldalán és a Gie.eu-n is, cáfolva az orosz Gazprom vádjait, amelyek szerint ukrán területen lopják a gázt. Az őszre és a télre való felkészülésként az Ukrtranszgaz 3,66 milliárd forintnyi fejlesztést hajtott végre gázrendszerén, kiemelten a tranzitvezetékeken. Így Magyarország számára csak Oroszország felől érkezhet olyan kockázat, hogy elakadjon az ide történő gázszállítás.”
Kaderják Péter, a REKK igazgatója
Nagy a rugalmasság
„Abban bízom, hogy nem lesz különösebb fennakadás a mostani téli gázellátásban. Az elmúlt évhez képest az a fő különbség, hogy átadták a magyar–szlovák összekötő vezetéket, interkonnektort, amely lehetőséget ad arra, hogy ha bármi probléma lenne az orosz és az ukrán irányból várt gázzal, akkor szükség esetén Nyugat felől is importálhassunk gázt. Az interkonnektor Szlovákiában azzal a nagy improtvezetékkel áll összeköttetésben, amelyen már nyugat–kelet irányú szállítás is lehetőséges, így vásárolhatunk akár Csehországon vagy Németországon át is. Igaz, hogy a hazai tárolói kihasználtság kicsit elmarad az időarányostól, de az előbbi lehetőség és a vezetékek adta rugalmasság megfelelő biztonságot jelent.”
Szitó János, a Centrex Zrt. vezérigazgatója
Garanciák
„Nyugodt meggyőződéssel állítható, hogy a közelgő télen nem kell Magyarországon gázellátási zavartól tartani. Ukrajna felől az orosz gáz tranzitja teljességgel biztosított, a fegyveres konfliktus eszkalációjára pedig a minszki megállapodást betartó felek nem számítanak. A Naftogaz november 3-án leállította a gáz további betárolását, mert a felgyűlt 17 milliárd köbméter már elég a tranzit segítéséhez. A Gazprom Export Beregszász és Baumgarten felől is teljesíti a magyarországi vevői felé meglévő szerződéses kötelezettségeit. Az eredetileg 2015. december 31-én lejáró hosszú távú gázszállítási szerződés – a magyar piaci igényekhez igazodó – volumenátcsoportosítások miatt de facto meghosszabbodott, így a garantált ellátáshoz szükséges földgáz biztosított.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.