Milyen feladatokat kapott vezérigazgatói kinevezésekor?
– Az elmúlt évben számos új versenytárs áramtőzsde alakult a Balkánon, de még mindig a magyarországi áramtőzsde működtet a régióban egyszerre napon belüli kereskedési felületet, másnapi piacot és fizikai határidős piacot is. Ez a három piac együtt segíti elő, hogy a HUPX árára referenciaként tekintsenek a magyarországi és a balkáni fogyasztók, termelők és kereskedők is. Fő feladatomnak e vezető szerepnek a megőrzését és fejlesztését tekintem. Régiós pozíciónkat uniós kezdeményezésű projektekkel, innovatív fejlesztésekkel, új szolgáltatásokkal és kedvező díjcsomagokkal kívánjuk tovább erősíteni. A HUPX-en közel egy éve lehet napon belül is kereskedni, ebben a szegmensünkben egy induló piacnak megfelelően erősödik a kereskedés. Azon dolgozunk, hogy egyre több tagunk kereskedjen e területen.
A növekvő likviditás érdekében együttműködünk partnereinkkel, és több szabályozási változtatást kezdeményeztünk. Nagy hangsúlyt fektetünk a határidős fizikai szállítású termékek piacára is, igyekszünk felvenni a versenyt a tőzsdén kívüli piacokkal. Az úgynevezett MiFID II. európai szabályozás bevezetése kapcsán már elkezdtük a felkészülést arra, hogy 2018. január 3-án beindíthassuk a pénzügyi termékek piacát is. Az uniós belső energiapiac létrehozása érdekében részt kívánunk venni az Egységes másnapi piac-összekapcsolás és az Egységes napon belüli piac-összekapcsolás nevű projektekben.
Milyen változások várhatók a HUPX, illetve leánycége,
a CEEGEX működésében?
– A fizikai szállítású határidős piacunkat (PhF) az idén meg kell feleltetnünk az említett MiFID II. szabályozásának, mert 2018. január 3-tól ennek a hatálya alá tartoznak a HUPX és a CEEGEX fizikai határidős ügyletei is. Ennek érdekében át kell alakítani az áram- és a gáztőzsde határidős piacait. A CEEGEX 2016. október 3-án elindította az új, napon belüli termékeit, ami jelentős előrelépés. Mindazonáltal a cégtől anyavállalataként elvárjuk, hogy – a HUPX mintájára – rövid időn belül a régió vezető piacterévé fejlődjön. Kovács Kornélnak, a társaság 2017. január 1-jén kinevezett vezérigazgatójának kell az új stratégiához kapcsolódóan megalapoznia a CEEGEX növekedési feltételeit azáltal, hogy támogatja a likviditás megteremtését, esetleg új termékek fejlesztését és a 2017-es év legfontosabb projektjét, az eurós elszámolásra való áttérést.
Hol tart a térségi árampiacok összekapcsolása, mi a következő lépés?
– Szorosan együttműködünk a környező országokkal a napon belüli piac-összekapcsoláson. Törekszünk a régióban működő, 4M (cseh, szlovák, magyar, román) piac-összekapcsolás nyugat-európai régióval történő összekapcsolására is.
Névjegy
Tóth Péter (37) 2003-ban szerzett közgazdászdiplomát a Pécsi Tudományegyetemen, majd 2011-ben energetikai szakközgazdász-oklevelet a Budapesti Corvinus Egyetemen. Angolul és németül beszél. Az IBM Magyarországi Kft. Global Business Servicesnél 2002 és 2011 között volt vezető tanácsadó. Ezután a Mavir alkalmazta gazdasági igazgatóként, majd piacműködtetési és gazdasági vezérigazgató-helyettesként. Tóth Péter 2013 és 2015 között a PannErgy Nyrt. első embereként Magyarország egyik legnagyobb megújulóenergetikai beruházását irányította. A következő évben az Advantica Kft. élén állt, mielőtt 2016-ban a HUPX első számú vezetője és a CEEGEX felügyelőbizottsági elnöke lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.