Ahhoz, hogy napjaink gyorsan változó munkaerőpiacán sikeresek legyünk, készségekre van szükségünk. A „statikus” készségek azonban nem lesznek elegendők. Készségeinknek fejlődniük kell, igazodva a munka világában végbemenő változásokhoz, például a digitalizáláshoz, az automatizáláshoz és a technológiai változásokhoz. Mind a fiatalok, mind az idősek számára az egész életen át tartó tanulás jelenti a legjobb módját annak, hogy megküzdjenek e kihívásokkal.
Az EU egész területén hatalmas képzési kínálat áll rendelkezésre, de a munkavállalók és a fiatalok gyakran nem tudnak róla. A szakképzést pedig sokszor az egyetemi tanulmányok szegény rokonának tekintik. Ez a felfogás nem is lehetne távolabb az igazságtól.
Az Európai Unióban a szakoktatási programot végzettek 75 százaléka tud három éven belül elhelyezkedni, szemben az általános végzettségűek 63 százalékával, ami egyértelmű előny napjainkban, mikor a fiatalok még mindig nehezen találnak munkát. A szakoktatás és -képzés izgalmas és sok sikerélményt tartogató karrierekhez vezet: a filmkészítőtől a divattervezőn és a pilótán keresztül az egészségügyi asszisztensig.
E célok elérése érdekében rendezi meg az Európai Bizottság a Szakmai Készségek Európai Hetét (az idén november 20–24. között), amely rendezvény a szakképzés legkiemelkedőbb példáit mutatja be.
Az Európa-szerte megtartandó több mint ezer rendezvény keretében a lehetőségek és tapasztalatok széles skálája kerül reflektorfénybe.
Tudjuk, hogy hallgatók milliói profitáltak az Erasmus-programból. Az új Erasmus Pro program révén most már a szakképzésben részt vevő diákok is – egyetemista kortársaikhoz hasonlóan – élhetnek ugyanazzal az egész életükre kiható lehetőséggel, hogy hosszabb időt töltsenek külföldön, ahol új készségeket, nyelveket sajátíthatnak el és más kultúrákat ismerhetnek meg.
A diákoknak készségekkel kell rendelkezniük ahhoz, hogy állást találjanak. A vállalkozásoknak pedig a siker érdekében szükségük van ezekre a készségekre. A jövőben elengedhetetlen készségekkel már ma tisztában kell lennünk. Ez az innovatív ágazatok, például a zöldtechnológia és a megújuló energiaforrások, valamint az olyan, gyökeres átalakulásban lévő ágazatok számára a legsürgetőbb, mint a gépjárműipar. Ezért indítottuk el „a készségekkel kapcsolatos ágazati együttműködés tervét”.
Az ipar által meghatározott partnerségek feltérképezik, hogy ágazatukban mely készségek iránt léteznek igények, és milyen tendenciák érvényesülnek. A munkaadók, a munkavállalók és a képzési intézmények egymással együttműködve új tanterveket fognak kidolgozni a készségek terén mutatkozó hiányosságok pótlása érdekében. Olyan hatóságokat, vállalkozásokat és civil társadalmi szereplőket hozunk össze, akik általában nem szoktak együtt dolgozni. Tizenkét ágazattal indítottunk együttműködést, az autógyártástól a tengeri hajózáson és az építőiparon keresztül a turizmusig, hogy csak néhányat említsek. Reméljük, hogy ezt a kört a jövőben tovább tudjuk bővíteni.
Európa az együttműködésről szól. Együtt meg tudunk küzdeni a kihívásokkal, és ki tudjuk aknázni a munka világában bekövetkező változásokat, hogy segítséget nyújtsunk a munkahelykereséshez, a vállalkozások versenyképességéhez, a gazdasági növekedéshez és a társadalom virágzásához. Az EB megfeszített munkát végez annak érdekében, hogy a készségek terén folytatott európai együttműködés továbbra is sikertörténet legyen. Csatlakozzon hozzánk ezen az úton!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.