Az ivóvízellátás nemcsak a jövőben, már a jelenben is egyre súlyosabb gondokat okoz. Az első megdöbbentő, nagyvárosi hírek talán Fokvárosból érkeztek. A dél-afrikai metropolisz akkor a tudatos fogyasztásra sarkalló hatékony kampányoknak és a technikai fejlesztéseknek köszönhetően képes volt elkerülni a legsúlyosabb helyzetet, de hátradőlni természetesen ott sem lehet.
Európában Spanyolországban jelent meg erősen a vízhiány, de az északolasz Po folyó üres medréről szóló fotók is szerepeltek a hazai médiában. Legutóbb arról lehetett olvasni, hogy Szicíliában több tengerparti szálloda nem tud a nyáron vendégeket fogadni, a kényszerűen bevezetett vízkorlátozás pedig csaknem egymillió embert érint.
Itthon sem ismeretlen sajnos a vízhiány: 2021 óta minden esztendőben vízkorlátozást/vízhiányt jelentettek be Budapest környékén. Az idei év sem biztos, hogy kivétel lesz. A Duna Menti Regionális Vízmű néhány napja közleményben szólította fel a lakosságot a felelős vízfelhasználásra. Mint írták, a vállalat „az ivóvízfogyasztás további növekedése esetén, a folyamatos ivóvízszolgáltatás minden felhasználó számára történő biztosítása érdekében vízkorlátozás elrendelését lesz kénytelen kezdeményezni”.
A probléma nem korlátozódik Közép-Magyarországra: az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság összefoglalója szerint az aszály, vagyis a „nagy hőséggel párosuló hosszan tartó csapadékhiány” hazánk területének 90 százalékát veszélyezteti.
A forró, száraz időjárás miatt eleve kevesebb víz áll rendelkezésre, a vízfogyasztás azonban éppen az ilyen időszakokban emelkedik meg ugrásszerűen. A városokban például folyamatosan locsolni kell(ene), ráadásul az ingatlanok kertjének, füvének öntözéséhez sokan az ivóvizet használják. Az elavult, hatalmas szivárgási veszteséggel működő vízvezetékrendszer problémái miatt a helyzet tovább romlik.
A fenntartható vízgazdálkodás így nem véletlenül kerül a legfontosabb prioritások közé. A teendők közül az egyik legfontosabb a szivárgások kezelése: az ivóvíznek ugyanis átlagosan negyede (de van olyan hazai térség, ahol 60 százaléka) elveszik, mire sikerül eljuttatni a felhasználókhoz. (Minél öregebbek a vezetékek, a ráta annál magasabb.) Ezen a téren mielőbbi beavatkozásra van szükség, a vezetékrendszer teljes cseréje/modernizációja azonban még a gazdagabb országokba is kívül esik a lehetőségek körén.
A veszteség csökkentésének kulcsa a szivárgások gyors és pontos detektálása, ez pedig olyan feladat, amelyre az Ipar 4.0 eszköztára bevált megoldásokat kínál.
A vezetékekbe telepített áramlás- és nyomásérzékelő szenzorok által gyűjtött adatokat mára mesterséges intelligencia alkalmazásával valós időben dolgozzák fel.
Így a szivárgások lokalizálása egyrészt pontosabb, vagyis a szakembereknek sokkal kevesebb időt kell tölteniük a kritikus pontok megkeresésével, másrészt sokkal gyorsabb, hiszen egy modern rendszernek akár két órán belül „feltűnik” a veszteség. A harmadik fontos szempont a precizitás, azaz a kisebb szivárgások feltárása. A technológia ezen a téren is teljesít: felhasználási helyenként akár óránként egyliteres szivárgási veszteséget is képes kiszűrni.
A szivárgások okozta veszteség egy fejlett rendszerrel felére csökkenthető, ami természetesen a közművek bevételeire is jótékony hatást gyakorol.
A beruházás három év alatt általában visszahozza a befektetett összeget, de egy három hónapos pilotprojekt alapján az is kiderülhet, hogy a megtérülési idő ennél is rövidebb. Ezt a megoldást választotta Belgium legnagyobb ivóvízszolgáltatója, a De Watergroep, amely közel 35 ezer kilométeres hálózatot működtet. A fejlesztés eredményeként a javítás sokkal hatékonyabbá vált, az átfutási idők pedig rövidültek.
Persze frissítő esővel a modern technológia sem tudja locsolni a talajt. Abban azonban segítségünkre van, hogy az a víz, amely már rendelkezésünkre áll, ne tűnjön el a semmibe, jóval kevesebb szivárogjon el a vezetékekből. Az ivóvíz „minden cseppje kincs” – márpedig itt nem cseppekről, hanem sok millió köbméterről beszélünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.