Gazdasági elemzők egyhangúan úgy vélik, hogy a gáz drágítása tovább növeli majd az amúgy is elszabadult inflációt. A Román Nemzeti Bank nemrég 10 százalékra emelte az alapkamatot, hogy féken tartsa a fogyasztói árak növekedését - írja az MTI alapján az Új Szó.
A termelők egyelőre nem jelezték, hogy mennyivel drágítják az élelmiszereket, de a pánikot fokozza, hogy a két legfontosabb gázszolgáltató, a francia érdekeltségű Distrigaz Sud és az E.ON Gaz Románia bejelentette: az év második felében újabb gázáremelést kér. Bernard Arnaud, a Distrigaz Sud vezérigazgatója például közölte, hogy október 1-jétől további 20 százalékos emelést kérnek az energiaárakat szabályozó hatóságtól. A vezérigazgató arra hivatkozott, hogy az importgáz ára az év végéig tovább nő, a mostani drágítás pedig nem fedezi a szolgáltató költségeit. Traian Basescu államfő konzultációra hívta a pártokat, hogy megvitassák, miként lehetne enyhíteni az áremelkedés következményeit.
A román sajtó egyhangúan populista jellegűnek nevezte a megbeszélést, hangsúlyozva, hogy a felek nem rendelkeznek olyan eszközökkel, amelyekkel befolyásolhatnák az áremelkedést. Calin Popescu Tariceanu kormányfő arra kérte a gazdasági és a munkaügyi minisztert, hogy dolgozzanak ki közösen egy intézkedéscsomagot, amely a gázáremelés által leginkább sújtott, társadalmilag hátrányos helyzetűek segítségére siet.
Paul Pacuraru munkaügyi miniszter is bejelentette, hogy a téli hónapok alatt folyósított fűtéspótlék 15 százalékos emelésére tesz javaslatot, amit a kormánynak még el kell fogadnia. A szakszervezetek a munkaügyi minisztérium előtt tüntettek szerdán, és azt követelték, hogy a jelenlegi 500 lej (140 euró) értékű garantált minimálbért 540 lejre (150 euróra) emelje a kormány.
Az árak alakulására azonban kedvezően hathat az a megállapodás, amit szintén szerdán írtak alá a termelők és a nagykereskedelmi üzletláncok képviselői. Dacian Ciolos mezőgazdasági miniszter szerint ez az egyezmény közép és hosszú távon csökkentheti az élelmiszerek árát az üzletekben. A tárcavezető szerint a megállapodás betartása fokozottabb és átláthatóbb versenyt ígér az élelmiszertermékek piacán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.