Nem volt kiemelkedő az augusztusi béremelkedés, ami a bér-inflációs félelmeket csillapíthatja. A költségvetési szféra létszáma nem növekedett, sőt a márciusban látott szintig csökkent, és várható a további mérséklődése. A bruttó átlagkeresetek összességében 8,0 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a KSH. A január–augusztusi reálkereset ‑ a 6,8 százalékos infláció mellett ‑ 0,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A vártnál kedvezőtlenebb inflációs pálya tehát nem engedi, hogy érdemi reálbér-növekedés kialakuljon, már több hónapja van az egy százalék alatti tartományban a mutató. A decemberig várhatóan tovább mérséklődő pénzromlás és az év végi jutalmak is legfeljebb egy százalék körüli reálkereset emelkedést vetítenek előre, vagyis a gazdasági teljesítmény szempontjából fenntartható marad a bérpálya.
Az év első nyolc hónapjában a költségvetési szférában 723 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 944 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében közel 4,5 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,1 százalékkal emelkedett. Stabilnak látszanak tehát az államot karcsúsító intézkedések, sőt őszre további mérséklődés is elképzelhető az állami foglalkoztatottak számában szezonális okokból.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 8 hónapjában 195 500 Forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188 700 Forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 215 900 Forintot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 8,0 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 5,7 százalékkal, a versenyszférában dolgozóké pedig 9,4 százalékkal volt magasabb. Átlagot meghaladó mértékben emelkedtek a keresetek az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (13,8 százalék), pénzügyi tevékenység (13,1 százalék), kereskedelem, javítás (10,1 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (8,6 százalék) gazdasági ágban. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) átlagkereset 7,7 százalékkal nőtt az előző év január–augusztushoz képest, a versenyszférában dolgozók alapbére 8,6 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 5,9 százalékkal lett magasabb.
Augusztusban a bruttó átlagkeresetek 7,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Január–augusztusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120 400 Forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 500 Forintnak, a szellemi foglalkozásúaké 154 800 Forintnak felelt meg. A nettó kereset így átlagosan 7,1 százalékkal volt magasabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférát 8,1 százalékos, a költségvetési szervezeteket pedig 5,5 százalékos növekedés jellemezte. A 206 900 Forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 8,4 százalékkal volt magasabb az előző év január–augusztusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,5 százalékot tett ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.