BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Alig lesz idén reálbér-növekedés

Nem kell aggódni a bérinfláció miatt, a vállalkozások már nem nagyon tudnak jelentős béremeléseket kigazdálkodni. Csak nagyon enyhe reálbér-emelkedés valószínű idén, a január-augusztusi adat 0,3 százalékos volt.

Nem volt kiemelkedő az augusztusi béremelkedés, ami a bér-inflációs félelmeket csillapíthatja. A költségvetési szféra létszáma nem növekedett, sőt a márciusban látott szintig csökkent, és várható a további mérséklődése. A bruttó átlagkeresetek összességében 8,0 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 7,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit – közölte a KSH. A január–augusztusi reálkereset ‑ a 6,8 százalékos infláció mellett ‑ 0,3 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. A vártnál kedvezőtlenebb inflációs pálya tehát nem engedi, hogy érdemi reálbér-növekedés kialakuljon, már több hónapja van az egy százalék alatti tartományban a mutató. A decemberig várhatóan tovább mérséklődő pénzromlás és az év végi jutalmak is legfeljebb egy százalék körüli reálkereset emelkedést vetítenek előre, vagyis a gazdasági teljesítmény szempontjából fenntartható marad a bérpálya.

Az év első nyolc hónapjában a költségvetési szférában 723 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 944 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében közel 4,5 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,1 százalékkal emelkedett. Stabilnak látszanak tehát az államot karcsúsító intézkedések, sőt őszre további mérséklődés is elképzelhető az állami foglalkoztatottak számában szezonális okokból.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 8 hónapjában 195 500 Forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188 700 Forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 215 900 Forintot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 8,0 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkeresete 5,7 százalékkal, a versenyszférában dolgozóké pedig 9,4 százalékkal volt magasabb. Átlagot meghaladó mértékben emelkedtek a keresetek az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás (13,8 százalék), pénzügyi tevékenység (13,1 százalék), kereskedelem, javítás (10,1 százalék), valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (8,6 százalék) gazdasági ágban. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) átlagkereset 7,7 százalékkal nőtt az előző év január–augusztushoz képest, a versenyszférában dolgozók alapbére 8,6 százalékkal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 5,9 százalékkal lett magasabb.

Augusztusban a bruttó átlagkeresetek 7,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakit. Január–augusztusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120 400 Forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 500 Forintnak, a szellemi foglalkozásúaké 154 800 Forintnak felelt meg. A nettó kereset így átlagosan 7,1 százalékkal volt magasabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférát 8,1 százalékos, a költségvetési szervezeteket pedig 5,5 százalékos növekedés jellemezte. A 206 900 Forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 8,4 százalékkal volt magasabb az előző év január–augusztusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,5 százalékot tett ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.