A pocsék decemberi ipari adat után nem okozott meglepetést a hasonlóan gyenge külkereskedelmi statisztika sem, pozitívum, hogy legalább a külkeregyenleg javul, éves szinten többlettel zárt. Az export euróban mérve 17, az import 18 százalékkal esett éves összehasonlításban decemberben – tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal. A külkereskedelem utolsó havi egyenlege 24 milliárd forint (76 millió euró) passzívumot mutatott, ami 10 milliárd forintos (53 millió eurós) javulást jelent 2007 decemberéhez képest. A kiviteli és behozatali dinamika hirtelen zuhanását az Európában végbemenő recesszió miatti keresletszűkülés okozza. Ez azonban olyan meredek esést mutat, amilyenre a második világháború óta nem volt példa.
A 2008-as év átlagában – a kedvező első fél év miatt – 5 százalék feletti export- és importbővülés mutatkozott. Az éves egyenleg 24 milliárd forint (33 millió euró) aktívumot mutatott, ami az egyenleg 54 milliárd forintos (153 millió eurós) javulását jelenti, ez a legjobb éves egyenleg a KSH nyilvántartásában. A javulásnak elsősorban az az oka, hogy a magyarországi kereslet a fiskális megszorítások miatt sokkal hamarabb kezdett esni, mint az európai. Mostanra azonban hasonlóan alakul a külső és a belső piac, ezért az egyenleg az utóbbi hónapokban csak enyhe mozgást mutat az egyensúlyi szint körül. Emiatt a gazdasági növekedéshez sem járul hozzá olyan mértékben a nettó export, mint 2007-ben, amikor a belföldi felhasználás csökkenése ellenére egy százalék feletti GDP-növekedés mutatkozott. Az egyensúlyba kerülő külkereskedelemnek a legfontosabb hozadéka, hogy nem terheli az amúgy is jókora hiánnyal rendelkező folyó finanszírozási mérleget, vagyis nem jelent plusz forrásigényt a gazdaság számára.
A szakértők további enyhe mérlegjavulással számolnak 2009-re, így a külkereskedelem ismét pozitívan járulhat hozzá a gazdasági növekedéshez. A fogyasztási és beruházási kereslet azonban nálunk ugyanúgy, ahogyan a külpiacainkon alacsony szintre esik, ezért mind az exportban mind az importban jelentős forgalomcsökkenés következhet. Ez elsősorban az autógyártást és a műszaki cikkek kereskedelmét érinti, míg az élelmiszerekre és energiahordozókra nézve kisebb lehet a recesszió hatása, mivel alapvető igényeket látnak el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.