Nagyot ugrott a munkanélküliség a téli hónapokban, ez már nem csak a szezonális, hanem a recessziós hatásokat is tükrözi. A foglalkoztatási mutatók a megszokott alacsony szint körül alakultak. Az állástalanok aránya 8,4 százalék volt a 2008 november és 2009 január közötti időszakban, amely az előző adathoz képest 0,4, az egy évvel ezelőttinél pedig 0,3 százalékponttal magasabb.
A 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 838 ezer volt, 35 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. A 351 ezer munkanélküli pedig 8 ezres növekedést jelent egy év alatt. Ebben már a december-januári gyárbezárások is szerepet játszottak, főként az iparban, mivel az ágazat érezte meg leghamarabb a külső kereslet szűkülését. Itt ugyanakkor még valószínűleg nem áll meg a kedvezőtlen folyamat, hanem lassan eléri a belföldi piacra termelőket is, ezért további állások szűnhetnek meg. Egy nemrég kiadott Ecostat elemzés csak a versenyszektorban százezret meghaladó leépítésekkel számol, a teljes gazdaságra pedig a 150 ezret sem tartja elképzelhetetlennek. Korábban nem volt kirívóan magas az állástalanság, most viszont már évtizedes csúcson található.
A munkavállalási kedvben nem volt akkora kilengés, mint a munkanélküliségi adatban: a 15–74 éves népesség körében 54,4, a 15–64 éveseknél 61,3, a munkavállalási korúaknál pedig 63,9 százalékos volt az aktivitás. Éves átlagban 2006-ban volt a legmagasabb az aktivitás, azóta enyhe mérséklődés figyelhető meg. A foglalkoztatásban viszont ismét beállt a tavaly tavaszra jellemző, 49,8 százalékos mélypont. A kormányzati foglalkoztatásbővítő csomag egyelőre bevezetésre vár, ám kérdéses, hogy ilyen keresleti viszonyok mellett tud-e érdemi hatást kifejteni. A régóta jellemző strukturális problémák továbbra is látszanak a számokban, mind a fiatalok, mind a tartósan munkanélküliek jelentős arányt képviselnek az állástalanok között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.