BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pocsék eredmények után még mindig lefelé tart az építőipar

A januári pocsék eredményen csak kicsit tudott javítani februárra az építőipar, a visszaesés 5,9 százalékos lett. Már hét évet fejlődött vissza szektor, a termelése a 2002-es szint körül van. A szórványos állami megrendelések egyelőre nem segítették ki az ágazatot a nehéz helyzetből.

Az építőipari termelés februárban 5,9 százalékkal csökkent 2008 februárjához viszonyítva. Januárban még 16 százalékos visszaesés Az év első két hónapjában a termelés 10,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Szezonálisan kiigazítva viszont meglehetősen nagy, 9,6 százalékos növekedés mutatkozott. Az előző havi csökkenés azonban ennél nagyobb mértékű, 13,5 százalékos volt, így csak részben tudott visszakorrigálni a szektor. Az elmúlt évek csökkenő trendje tovább folytatódott, már a hét évvel korábbi szintet sem haladja meg a szektor termelési szintje. 2006 óta tart a szektor szenvedése, ekkortól kezdték visszafogni az állami beruházásokat, a magánberuházók pedig a lakásépítéseket. Egy ideig még az üzleti célú építések tartották magukat, de a beköszöntő recesszió most ezt is elsodorta.

Februárban mindkét építményfőcsoport termelése elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületeken végzett munkák volumene 8 százalékkal, az egyéb építményeknél (ahová az útépítések is tartoznak) 1,9 százalékkal volt kisebb az előző évinél.

Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat – amely az épületépítési projektek szervezését és az épületek szerkezetkész építését tartalmazza – 2,1 százalékkal csökkent 2008 februárjához mérten. Az egyéb építmények építése ágazat termelése – amely ezen egyéb építmények szerkezetkész építését foglalja magába – 2008 februárjához képest 10 százalékkal emelkedett. A speciális szaképítés ágazat termelése 15 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz viszonyítva.

A szektor megrendelései még mindig csökkennek, de már nem olyan mértékben, mint a korábbi időszakokban. Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 2,6 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya közel egynegyedével csökkent, az egyéb építményeké 19,2 százalékkal emelkedett. A februárban kötött szerződések volumene 7,5 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél. Ezen belül épületek építésére egynegyedével kisebb, egyéb építményekre 20,7 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek. A növekedés egy, az energiaellátással kapcsolatos, egyedi nagy beruházásra kötött szerződésnek köszönhető a KSH tájékoztatása szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.