BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segít vagy árt a minimálbér?

Az EU-országok zöme a válság közepette is emelte a küszöböt.

Jóllehet a munkaadók szerint a minimálbérszint emelése válság idején erősen ronthatja a foglalkoztatási helyzetet, az uniós tagállamok többsége az idén is felsrófolta a törvényes bérküszöböt. Januártól (Magyarországgal együtt) tizenegy tagállamban emelkedett a minimálbér, ezek közül Hollandia és Luxemburg az év folyamán második alkalommal tette feljebb a lécet.

Görögországban január helyett májusra, Franciaországban júliusra, Szlovéniában augusztusra időzítették az emelést, Nagy-Britanniában pedig októbertől lép életbe az új minimálbérküszöb.

A gazdaság gyengülésének a hatására azonban az emelések mértéke a legtöbb országban nem volt túl jelentős, másutt elmaradt az idei növelés, Írországban pedig még a minimálbér csökkentése is szóba került.

A közgazdászok többsége szerint ugyanis a bérszint emelése gyorsíthatja a recesszió hatására elindult negatív munkaerő-piaci folyamatokat.

Az elmúlt egy évben csak az euróövezetben 3,2 millióan veszítették el az állásukat, és a gazdasági termelés stabilizálódására utaló jelek ellenére valószínűnek látszik, hogy a vállalatok legkorábban jövőre kezdenek el létszámot bővíteni.

További részletek a holnapi Világgazdaságban!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.