Az ország 22 milliárd eurós hozzájárulásáról tartott vitában Merkel azt mondta, hogy az összesen 110 milliárd eurós csomag nélkül az európai és a nemzetközi pénzügyi rendszert is destabilizálással fenyegető láncreakció indulhat el.
A görög adósságválság átterjedésének veszélyét a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója is elismerte. Egy lapinterjúban Dominique Strauss-Kahn azt mondta: "Mindig ott van a tovagyűrűzés kockázata ... Portugáliát szokták emlegetni, bár az már hozott megelőző intézkedéseket, a többi ország helyzete pedig sokkal stabilabb ... de résen kell lennünk".
Ma rekord mélységbe zuhant az euró a dollárral szemben, miközben a forint továbbra is gyengül az európai valutához viszonyítva. Erről itt olvashat
Strauss-Kahn szerint mindenesetre az eurózóna nagy országai, mint Német- és Franciaország, nincsenek valós veszélyben.
A vezérigazgató bírálta viszont az eurózóna tagjait, amiért - főként Berlin nyomására - viszonylag magas, 5 százalékos kamatláb mellett hiteleznek Athénnak. Szerinte az európai kormányoknak is az IMF által alkalmazott feltételekkel kellene hiteleznie, ez pedig több mint fél százalékponttal alacsonyabb kamatot jelentene.
A piacok megnyugtatására Olli Rehn uniós gazdasági biztos azt mondta, hogy Spanyolországnak nem lesz szüksége egy göröghöz hasonló mentőcsomagra, és nem is fog javaslatot tenni ilyesmire. Hozzátette ugyanakkor, hogy a költségvetési hiány az EU minden országában "aggasztóan magas".
Kijelentette: "A még mindig visszafogott és némileg törékeny gazdasági fellendülés megőrzése érdekében létfontosságú a görög bozóttűz megfékezése azért, hogy az ne váljon az Európai Unió pénzügyi stabilitását és gazdaságának egészét veszélyeztető erdőtűzzé".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.