Elemzők szerint a kedvezőtlen mutató azért különösen aggasztó, mert a gazdaságban még nem is fejtették ki hatásukat a kormányzati megszorítások. A brit ipari PMI még így is messze meghaladja saját, 51,3 pontos hosszú távú átlagát. Az idei első negyedévben az ipar az 1994 óta regisztrált leggyorsabb növekedést produkálta.
Ennek ellenére a kibocsátás szintje még mindig messze elmarad a recesszió előttitől. Sokan a font alacsony árfolyamának exportélénkítő hatásában bíznak, és ettől várják a szigetországi áruk világpiaci versenyképességének javulását.
Várat azonban magára a brit politikai vezetés kívánságának teljesülése, hogy az ipar kellő ellensúlyt képezzen az ismét ereje teljében lévő pénzügyi szektorral szemben. A két ágazat közötti erőviszonyokat jól érzékelteti, hogy 2001 és 2008 között a pénzügyi szféra 60 százalékkal bővült, miközben az ipari kibocsátás értéke jószerével stagnált – emlékeztet az NZZ. A termelői szektor 2008-ban a GDP mindössze 11,2 százalékát adta, míg a pénzügyi cégek 32,4 százalékát.
Az pedig, hogy a font a legfontosabb fizetőeszközökkel szemben közel 25 százalékot vesztett értékéből a pénzügyi válság kirobbanása óta, mindeddig nem sokat használt az ipari exportnak. A kivitel 2010-ben alig 6 százalékkal haladta meg a 2008-as szintet.
Az ipar exportjának gyengülése aligha magyarázható a magas bérköltségekkel: miközben a brit átlag 22,2 eurónak felel meg óránként, az exportnagyhatalom Németország nyugati felében 36 eurós szintet ér el. A kutatás-fejlesztési ráfordítások terén sem állnak rosszul a britek, hiszen a GDP 1,87 százalékát fordítják ilyen célra, ez alig marad el az EU 2,01 százalékos átlagától.
A gond az, hogy a brit innovációs erőfeszítések legnagyobb része a szolgáltató szektorra esik. A pénzügyek, a kereskedelem, marketing, könyvvizsgálat vagy a dizájn terén a szigetország éllovasnak számít. Ezzel szemben az iparvállalatok palettájáról azok a versenyképes termékek hiányoznak, amelyek iránt a meghatározó feltörekvő gazdaságokban jelenleg a legnagyobb az igény.
Viszonylagos optimizmus
A japán katasztrófa alig rontott a világ iparának várakozásain – derül ki a friss prognózisokból. A JPMorgan globális ipari beszerzésimenedzser-indexe 55,8 pont, vagyis enyhe visszaesést mutat a cunami előtti, februári 57,4-hez képest. Az euróövezetben 57,7 pontot ért el a PMI, egy hónappal ezelőtt 59 volt. Egyedül Japánban látható komoly visszaesés, ahol a növekedési szint határának tartott 50 pont alá, 46,4-re csökkent márciusra. A beszerzési árak ugyanakkor a két és fél éves csúcsnak számító februári adatok közelében vannak, ez tovább erősítheti az Európai Központi Bank kamatemelésével kapcsolatos várakozásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.