A tízéves lejáratú olasz állampapírok hozamát például csak amiatt sikerült a hétszázalékos szint alatt tartani, mert az Európai Központi Bank (EKB) tegnap is vásárolta a papírokat a nyomás csökkentése érdekében. A hét százalék kritikus szint: ha tartósan e felett maradnak a hozamok, az megbillentheti az olasz államháztartást – korábban e szint felett szorult nemzetközi mentőcsomagra Írország, valamint Portugália is.
„Az új kormánynak előbb meg kell győznie a piacokat arról, hogy valóban képes csökkenteni az államadósságot, és véghezviszi a szükséges fiskális kiigazításokat” – kommentálta a fejleményeket a Világgazdaságnak Kuti Ákos. Az Equilor vezető elemzője szerint néhány hétig valószínűleg még nem csökken a piaci nyomás, sőt további hozamemelkedés is elképzelhető, ezt követően viszont normalizálódhat a helyzet. Mario Monti miniszterelnök tegnap parlamenti beszédében jelezte, hogy hiánytalanul végrehajtják majd a már elfogadott megszorító intézkedéseket, emellett pedig további adóemeléseket és kiadáscsökkentéseket is fontolgatnak.
Ezzel együtt piaci körökben egyre inkább terjed az a vélemény, hogy az EKB-nak az eddiginél nagyobb erőkkel kellene interveniálnia a piacokon. „A jegybanknak jeleznie kellene hajlandóságát a korlátlan beavatkozásra” – mondta a Financial Times Deutschlandnak Thomas Meyer, a Deutsche Bank vezető közgazdásza. Mohamed el-Erian, a világ legnagyobb kötvényalap-kezelőjének számító Pimco főstratégája pedig azt állította, hogy már csak az EKB képes megmenteni Olaszországot. Mások – köztük a német kormány – viszont továbbra is ellenzik az intervenció fokozását.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.