Egyre több hír érkezik arról, hogy az ÁKK még az IMF-megállapodás létrejötte előtt szeretne megjelenni a nemzetközi piacokon egy devizakötvény-kibocsátással. A legutóbbi hír szerint dollárkötvényről lenne szó, de korábban jenben, rubelben és euróban denominált kibocsátásról is lehetett hallani – írják a CIB Bank közgazdászai.
A mennyiség egyelőre nem ismert (az idei finanszírozási tervben 4 milliárd eurónyi új devizaforrás bevonása szerepel), az MTI legutolsó híre szerint azonban az ÁKK akár már jövő hónapban „kimenne” a piacra, emlékeztetnek a közgazdászok.
„A befektetők ezt a hírt negatívan értékelték, mivel annak jelét látják benne, hogy a kormány nem is szeretne megállapodni az IMF-fel. A jelenlegi globális hangulat akár kedvező is lehet egy devizakötvény kibocsátásra, IMF-háttér hiányában azonban több piaci szereplő meglehetősen kockázatos vállalkozásnak tartaná a piaci megjelenést” – mutatnak rá a CIB elemzői.
„Továbbra is hullámokat ver az esetleges magyar devizakötvény kibocsátás. Egyesek (az MTI meg nem nevezett forrásai) már azt is tudni vélik, hogy áprilisban jöhet a kötvény” – hívják fel a figyelmet kommentárjukban az Erste Befektetési Zrt. közgazdászai.
Ha a hagyományos magyar kötvényeket lejegyző alapok azt gondolják, hogy elfogadható áron megveszik a magyar devizakötvényt, akkor a Magyar Állam, azaz az ÁKK ki fogja bocsátani ezeket a kötvényeket, szögezik le. Az elemzők ugyanakkor úgy látják, hogy ezután is lesz EU-IMF-megállapodás.
„A kibocsátás mintha a tárgyalási pozíció javítását szolgálná inkább. Mindenesetre a befektetői közösség egyre inkább számol csúszással, és török kártyáról beszél, azaz időt húzunk, hogy aztán ne is egyezzünk meg, ha nemzetközi helyzet jelentősen javul” – vélekednek.
Az IMF-fel fenntarthatósági pályára kerülnénk
Az MNB számításai szerint 1,5 százalékos GDP növekedés mellett lenne fenntartható az adósságpálya. A jelenlegi hozamszintek figyelembevételével 3-4 százalékos elsődleges többletünknek kell lennie ahhoz, hogy hosszútávon finanszírozható maradjon az ország, vagyis az államadósság ne szálljon el – mutat rá Miró József elemzőcsoportja.
Jelenleg viszont az elsődleges többletünk 1 százalék körül van, ez pedig azt jelenti, hogy mintegy 2-3 százalék körüli kiigazításra lenne szükség. Az Európai Unió 1,4 százalék körüli GDP arányos kiigazítást kér, és ebben az esetben beszélhetünk IMF-hitelről. Az EU mintegy felét kéri tehát annak a kiigazításnak, amely IMF-hitel nélkül kellene a fenntarthatósághoz. Az IMF hitel 4 százalék körüli kamatozású lehet, míg a piaci 7-8 százalék körül van jelen pillanatban. Vagyis IMF „támogatás” esetén már tényleg fenntarthatósági pályára kerülnénk, zárják elemzésüket a közgazdászok.
„Az ÁKK vezetőjének múlt heti nyilatkozata, egy új dollárkötvény kibocsátástól még a megállapodás előtt azt sugallja, hogy korátsem biztos a szerződéskötési szándék a kormány részéről. Az IMF megkerülésével drága finanszírozás lenne a kötvényaukció. 7 százalék alatti hozam a cél dollárban, de ez is kétséges” – vélekedett Karsai Péter, a Commerzbank szakértője.
„A szabadságharcnak minden esetben ára van, a kérdés csak annyi, hogy ez mennyire éri meg” – írja az elemző, hozzátéve: Hosszabb távon, ha nem érkeznek konkrét hírek a szerződéskötéssel kapcsolatban, akkor a forint a régiós társakhoz képest is eshet, nemcsak az euróval szemben.
A Raiffeisen Bank elemzői azt emelték ki, hogy „egyre több indikáció érkezik arról, hogy a kormány IMF-megállapodás nélkül szeretne devizakötvényt kibocsátani”.
Töröcskei István, az ÁKK vezérigazgatója egy ma reggeli rádió interjúban azt is kijelentette, hogy már tárgyalnak a befektetőkkel a kereslet felmérése szándékával. Töröcskei szerint a piac jelenleg kiemelkedő likviditása ad olyan alkalmat, ami miatt érdemes lehet kibocsátani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.