BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Biztató jelek a gazdaságból, növekedhet a foglalkoztatás is

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 53,7 pont lett a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság felmérése szerint. Az index 0,6 ponttal csökkent egy hónap alatt, de továbbra is szignifikánsan a bővülést jelző 50 pontos érték felett mozog. A korábbi márciusokkal összevetve az idei érték felülmúlja a hosszú távú átlagot (51,7), de alatta marad az elmúlt három év átlagának (54,0), ugyanakkor a felmérésben vizsgált részindexek fele csökkent februárhoz képest.

Márciusban 53,7 pont lett a Beszerzési Menedzser Index. Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada februárhoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be. 2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban nyolc hónapja tart már a bővülés.

Az elmúlt egy évben kétszer nem volt 50,0 pont felett az index, ami arányaiban hasonló a 2012. április – 2013 márciusa között eltelt évhez képest.

A 2014. március havi index 0,6 százalékponttal alacsonyabb a februári értéknél (54,3), írja az MLBKT. Március összességében átlag alatti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; a márciusoké 51,7).

A termelési mennyiség indexe csökkent februári értékéhez képest, de egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már ötödik hónapja. A mostani érték átlag alattinak számít, az elmúlt 18 évben hatszor volt kisebb az index értéke márciusban.

Az új rendelések indexe némileg csökkent, de a mostani így is a hetedik legmagasabb márciusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya ezáltal magasabb lett, és jóval meghaladja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, de némileg elmarad az elmúlt három évvel összevetve.

A márciusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett februárhoz képest, és az ütem némileg gyorsult. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb érték 2011, 2012 és 2013 után. Az index értéke ötvenöt hónapból ötvenháromszor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

A vásárolt készletek tovább növekedtek, egy hónapos csökkenés után immár harmadszor, és az ütem továbbra is erős. Az idei márciusi érték az elmúlt tizennyolc év értékei alapján magasan átlag feletti, és a második legnagyobb márciusi. 2012-ben nyolc alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2013-ban kilencre emelkedett, idén pedig három hónapnál tart.

2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Ez 2013-ban megismétlődött: május-július között folyamatosan csökkenést mértünk, majd decemberben is 50,0 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjában azonban ismét bővülést mértünk, és az e havi márciusi érték 2011-2013 után a negyedik legmagasabb.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.