Mostanra már csak 300 ezer embernek nincs munkája Magyarországon – ez egy évtizede a legjobb adat –, a munkaerőpiac azonban ennél rosszabb állapotban van. Hiába csökkent 7 százalék alá a munkanélküliségi ráta az egy évvel korábbi 8 százalék körüli szintről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint, a folyamatok javulásában szerepe volt annak, hogy 200 ezerre emelkedett a közfoglalkoztatottak száma, ők az elsődleges piacon minden bizonnyal nem találnának állást.
A valóság még ennél is árnyaltabb: az idei második negyedévben a 310 ezer munkanélkülin felül 143 ezren állást sem keresnek, nagy részük már azt a reményt is elveszítette, hogy állást talál (ez a szám ugyan magas, de több mint 30 ezerrel alacsonyabb, mint egy évvel korábban). Ezenfelül 11 ezren kerestek munkát úgy, hogy közben valamiért éppen nem tudtak volna kezdeni. A rekordszámú, 4,2 millió foglalkoztatottból 73 ezer szívesen dolgozna többet annál, mint amire lehetősége van (ez a szám 17 ezerrel alacsonyabb az egy évvel korábbinál).
„A kapitalizmusban mindig van puffer a munkaerőpiacon, sosincs teljes foglalkoztatás” – mondta a Világgazdaságnak Balatoni András. Az ING Bank vezető közgazdásza kiemelte: ha többen térnének vissza a munkaerőpiacra azok közül, akik korábban eltávolodtak, akkor még nagyobb lenne a puffer. Balatoni szerint azért is gondolják sokan magasnak a tartalékot, mert az elmúlt években előtérbe került a részmunkaidős foglalkoztatás. A cégeknél 222 ezren dolgoznak részmunkaidőben, a költségvetési szférában pedig 40 ezren.
Szakértők szerint hamarosan tovább javulhat a munkaerő-piaci helyzet, jövőre még alacsonyabb lehet a munkanélküliség, ebben azonban a szerepe lesz a közfoglalkoztatás további felpörgetésének is. A versenyszféra több ágazata már számottevő létszámbővítést hajtott végre. A második negyedévben 8 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma a járműgyártásban, 7 százalékkal bővült a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termékek gyártásában, elbocsátások voltak viszont a textília és ruházati termékek gyártása területén, valamint a papírtermékek gyártásában és a nyomdai tevékenységben is. Az alacsony bérek miatt azonban egyre több ágazatban minden korábbinál nagyobb az elvándorlás, így munkaerőhiány alakult ki, ami feljebb hajthatja a béreket.
A KSH most úgy kalkulál, hogy 540 ezer főt tesz ki a potenciális munkaerő-tartalék – idetartoznak a reményvesztett munkanélküliek és az alulfoglalkoztatottak is –, ám ha a közmunkásokat nem tekintjük foglalkoztatottnak, akkor ez a szám jóval magasabb. Egy évvel korábban még százezerrel nagyobb volt a munkaerő-tartalék.
A munkanélküliség nagyságát jól érzékelteti, ha az önbevallás alapján nézzük meg. A munkaerő-felmérés alapján 476 ezren tekintették magukat munkanélkülinek, közülük a KSH szerint 54 ezren részesültek ellátásban, ami közel 30 százalékos csökkenés egy év alatt (az álláskeresési járadék három hónapig jár). A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat által nyilvántartott 412 ezer álláskeresőből 216 ezren nem kaptak semmilyen segélyt vagy szociális ellátást, szemben a 2014 első fél évében tapasztalt 250 ezerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.