Csaknem egy évvel a megrendezés előtt nem tűnik megnyugtatónak a zöld utat kapott azon új kitétel, miszerint ha „valamely világbajnoksági versenyhelyszínen a verseny rendezése ellehetetlenül – egy esetleges árvíz vagy más előre nem látható ok miatt –, e helyett más helyszínt jelöljön ki” a kormány. Erre az eshetőségre ugyanis illett volna korábban felkészülni. Még akkor is, ha az eredetileg 2021-es rendezésre készülő Magyarország csak tavaly márciusban ugrott be a 2017-es vizes vb eredeti házigazdai szerepéből visszalépett Mexikó helyére.
Ennél is zavaróbb, hogy nem lehet pontosan tudni, mennyibe kerülhet az adófizetőknek a vizes vb. Ezt a Világgazdaság érdeklődésére a projektért felelős Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) több mint egy hete nem mondja meg. Annak ellenére, hogy Seszták Miklós tárcavezető az április 18-i – a Magyar Telekommal az első fő nemzeti támogatói szerződés aláírását követő – sajtótájékoztatóján lapunknak azt mondta, a vizes vb állami terhei megismerhetők lesznek, amint a kormány beterjeszti a jövő évi költségvetés tervezetét a parlamentnek. Ennek azonban már egy hónapja.
Nem csoda, hogy hivatalos tájékoztatás híján a kívülállók csak találgatnak, mennyi is lehet a Seszták által másfél hónapja említett „vastag szám”. Lapunk akkori számításai szerint az átcsoportosításokkal és a 2015-ös költésekkel együtt az eredetileg bemondott 23 milliárd forint helyett a vizes vb költségei már 57 milliárdnál járhatnak. Erre tromfolt rá a napokban az Átlatszó.hu, mely az elmúlt három év vb-re vonatkozó döntései alapján a rendezés tényleges költségét közel 90 milliárdra tette.
E becsléseket cáfolta a Fürjes Balázs vezette Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja Nonprofit Zrt., mondván, a vb költségeként összesen a Dagály (az új uszoda felépítése, illetve a környezetének megújítása) bruttó 49 milliárdos bekerülését, illetve a Batthyány téri óriás ugrótorony 3,4 milliárdos kiadását szabad figyelembe venni. Ezek szerint a végszámla 52,4 milliárdra rúghat, Lázár János azonban a múlt csütörtökön 75 milliárddal állt elő. Csakhogy nem tudni, a Miniszterelnökséget vezető miniszter számolt-e azzal a 10,3 milliárddal, amely a jövő évi költségvetés tervezetében, az NFM fejezetében szerepel a vb támogatásaként.
Nem szabad belevenni a vizes vb állami kiadásai közé azoknak az infrastrukturális fejlesztéseknek a költségeit, amelyeket a világverseny nélkül is meg kellene valósítani, ám azokat pont a rendezés miatt előbbre kellett hoznunk – magyarázta a Világgazdaságnak Fónagy János, az NFM államtitkára a gazdasági bizottság tegnapi ülését követően. Ám a számháborúnak csak egy tételes kimutatás vethetne véget, ami azonban még várat magára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.