Aktívabb beavatkozó szerepet fog vállalni a brit kormány az ipar és néhány tudományág területén – írja mai cikkében a BBC. A brit miniszterelnök egy új stratégiával áll majd elő a következő kabinetülésen. Az üzleti élet vezetői üdvözölték a tervet, ami olyan területeket fog támogatni, mint az okos energia, robotika, mesterséges intelligencia vagy az 5G mobilhálózat fejlesztése. Az említett ágazatokat egy 4,7 milliárd font értékű alapon keresztül támogatják.
A kormány ezen felül igyekszik a különböző vállalatok dolgát megkönnyíteni azzal, hogy olyan intézményeket hoznak létre, melyek segítik az innováció és a különböző képességek fejlesztését.
A kormány szerint a stratégia fő célja, hogy a brit gazdaság ne függjön túlságosan a szolgáltatás szektortól, különös tekintettel a pénzügyi ágazatra. Mindez most különösen fontos, amikor az Egyesült Királyság éppen újratárgyalja gazdasági kapcsolatait az EU-val.
Oktatásfejlesztés a növekvő életszínvonalért
A brit miniszterelnök külön kiemelte a STEM [science, technology, engineering math; Magyarul: tudomány, technológia, műszaki tudományok és matematika – a szerk.] képességek fejlesztésének fontosságát.
„Éveken keresztül gyengébben teljesítettünk a gyakorlati-szakmai oktatás terén, mint a versenytársaink” – mondta Greg Clark, üzleti ügyekért felelős konzervatív párti politikus. Az új stratégia célja, hogy „könnyítsünk az ország termelési nehézségein, megszüntessük a regionális különbségeket, ezzel biztosítva a növekvő életszínvonalat és béremelkedést az emberek számára” – magyarázza Clark.
A program a különböző ágazatokba való pénzöntés helyett a szükséges képességek és infrastruktúra fejlesztésére fog koncentrálni. „A munka nélkül maradt dolgozóknak képzési lehetőséget kell biztosítani, hogy gyorsan alkalmazkodni tudjanak a gazdasági élet változásaihoz” - mondja James Sproule, a támogatási alap egyik vezetője.
Túl kevés, túl későn
Munkáspárti képviselők azonban szkeptikusak a kormány tervével kapcsolatban. „Ez a kísérlet arra, hogy a kormány egy rendes ipari stratégiával álljon elő mindenképpen egy lépés előre, azonban túl kis lépés, túl későn” – mondja Clive Lewis, ellenzéki politikus.
„Csepp a tengerben és nem több, mint propaganda” - fejti ki véleményét a több oktatási intézményt tömörítő University and College Union egyik képviselője a kormány képzésekbe való befektetési illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.