Hosszú évek óta nem látott mértékben, 10,7 százalékkal nőttek a bruttó keresetek februárban. A dinamikát elsősorban a minimálbér és a garantált bérminimum emelése, valamint a költségvetési szféra lendületes béremelési hulláma – az egészségügyi és a kulturális terület dolgozóinak bérrendezése – hajtotta. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint februárban 274 800 forintra emelkedett a bruttó kereset, ami 182 700 forintos nettóval párosult. A családi kedvezményt is figyelembe véve 190 500 forint volt a nettó.
A várakozásokat meghaladta a 7,6 százalékos reálbér-emelkedésnek megfelelő béremelési ütem – vélekedett Horváth András, a Takarékbank elemzője. A versenyszférában a bérnövekedés 9,4 százalékra gyorsult az előző havi 9,1 százalékos növekedés után. A közszférában 13,8 százalékkal emelkedtek a bérek, de a közfoglalkoztatottak nélkül számolva a növekedés 14,2 százalék volt. A KSH közölte: a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 102 ezer fő – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült, ennek összege átlagosan 9400, illetve 8600 forint.
A Takarékbank idén 10 százalékos bérnövekedést vár, ám ennél gyorsabb lehet a bővülés, mivel egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a következő időszakban – amit az elmúlt hónapokban folytatott bértárgyalások és a sokszor két számjegyű béremelések is tükröznek.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető közgazdásza is úgy véli, hogy a reálkeresetek 7–8 százalék között növekedhetnek idén. A feszes munkaerőpiac, a stabilan növekvő bérek és a fokozatosan javuló fogyasztói bizalom abba az irányba mutatnak, hogy idén a GDP-növekedés gerincét a háztartások fogyasztása adhatja.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a versenyszektorban dolgozók száma továbbra is jelentősenbővült, 2016 februárjához képest 118 ezer fővel nőtt. Ez történelmi csúcsnak számít 1999, a legalább 5 fős körre vonatkozó intézményi létszámfelmérés indítása óta.
A pénzügyi szféra fizet a legjobban
A bruttó átlagkeresetek a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágában voltak a legmagasabbak, meghaladva az 517 ezer forintot, míg a humán-egészségügyi, szociális ellátás területén a legalacsonyabbak, 173 ezer forinttal. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.