Theresa May kormányfő korábban távozott a jövő heti G20-as csúcsot előkészítő németországi megbeszélésről, hogy részt vegyen a kormányprogram szavazásán, amit el is fogadott a brit parlament. Ennek elméletileg nem is kellett nehézséget okoznia azok után, hogy megállapodott a kabinet támogatásáról az északír Demokratikus Unionista Párttal, és biztosította többségét az alsóházban. Az ellenzéki Munkáspárt módosító javaslatot nyújtott be a programhoz: megemelné a gazdagok adóterheit, kötelezné a kormányt, hogy vessen véget a megszorításoknak, valamint a Brexit után is megőrizné az egységes európai piac és a vámunió előnyeit anélkül, hogy az ország bármelyiknek a tagja maradna. E módosítást azonban a konzervatív többség leszavazta.
A szavazás kimenetele hatással lehet a fontra is. A brit fizetőeszköz csütörtökön már hetedik napja erősödött a dollárral szemben, ami 2015 áprilisa óta a leghosszabb ilyen sorozat, s annak köszönhető, hogy Mark Carney, a Bank of England kormányzója szerdán bejelentette: szükség lehet a kamatláb emelésére a gazdaság gyengélkedése ellenére is. Ez új fejlemény, mert Carney a múlt héten még a kamat szinten tartása mellett kardoskodott. Csütörtökön hozták nyilvánosságra, hogy a fogyasztási hitelek májusban is két számjegyű növekedést mutattak: áprilishoz hasonlóan májusban is 10,3 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A hitelek elérték az 1,7 milliárd fontot, ami tavaly november óta a legnagyobb növekedés.
A Bank of England a héten részben épp a lakossági hitelezés felfutása miatt emelte meg a bankok kontraciklikus tőkepufferét – emlékeztetett a Bloomberg. Ha ugyanis a gazdaság lelassul, és nehézséget okoz a törlesztés, akkor az emberek inkább a jelzáloghiteleket fizetik, nem pedig a fogyasztási hiteleket. Félő az is, hogy az infláció növekedése miatt egyre többen próbálják meg olcsó hitelekből finanszírozni a költségeiket, de törleszteni már nem tudnak, ha emelkedik a kamat. A Bank of England különösen a gépjármű-hitelezés miatt aggódik, ami évente átlagosan 20 százalékkal bővül 2012 óta.
Májusban 9,1 százalékkal nőtt éves összevetésben a britek hitelkártyás adóssága is, mely az immár több mint negyven hónapja tartó kamatmentes periódusnak és a hitelezők közötti verseny erősödésének köszönhető. Májusban a tízezer fontos személyi kölcsön kamata 3,79 százalékra esett a nyolc-kilenc évvel ezelőtti 10 százalékról. A jelzálog-hitelezés is jó eredményekkel, 3,5 milliárd fonttal zárta a májust, de közgazdászok figyelmeztetnek, hogy a piac lassulásával ez a helyzet megváltozhat. Április–június között ugyanis majdnem öt éve először csökkentek a lakásárak.
A banki tartalékok megemelésének másik célja felkészülni a Brexit okozta bizonytalanságokra. Az EU-ból való kilépés súlyos hatásokkal járhat a brit munkaerőpiacra, ez aggasztja a munkaerő-felvétellel foglalkozókat tömörítő Recruitment and Employment Confederationt (REC) is. Csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentésükben egy átmeneti bevándorlási rendszer bevezetését sürgették a brit munkaerőpiac rugalmasságának megőrzése érdekében, ami többek közt magában foglalna egy úgynevezett ideiglenes munkavállalói vízumot, melyet az önfoglalkoztatók, a kisvállalkozók és a szabadúszók igényelhetnének.
Theresa May korábban évi 100 ezer főben maximálta volna a nettó bevándorlást, de ezzel szemben olyan nagy az ellenállás, hogy ki is maradt a kormány új törvénykezési programjából. A brit munkanélküliség négy évtizedes mélyponton van, 4,8 százalékon áll úgy, hogy több szektorban is súlyos munkaerőhiánnyal küzdenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.